Ve Vatikánu odhalili obří vánoční sochy z písku, tvořil je i Čech

Vatikán – Na Svatopetrském náměstí v pátek zástupci katolické církve slavnostně odhalili vánoční výzdobu, kterou kromě tradičního stromu tvoří i betlém z písku, na jehož tvorbě se podílel také český umělec Radovan Živný. Obří reliéf s výjevem narození Ježíše Krista a klanění tří králů vznikl ze 700 tun písku za dva týdny. Papež František dnes umělcům za vytvoření betlémské scény poděkoval a řekl, že jejich dílo díky zvolenému materiálu upomíná na prostotu, nepatrnost a křehkost, kterou se bůh prokázal při narození svého syna.

„Děkuji těm, kdo spolupracovali na těchto znameních vánoc, zejména čtyřem sochařům z různých zemí, kteří vytvořili betlém,“ řekl dnes během audience papež.

Česká sekce Radia Vaticana připomněla, že reliéf z písku dovezeného ze severoitalského Jesola tvořili kromě Živného ještě Ilja Filimoncev z Ruska, který je autorem návrhu a vytesal hlavní část sousoší – svatou rodinu s Ježíšem, a Susanne Ruslerová z Holandska, která ztvárnila adoraci pastýřů. Český sochař vytvořil scénu klanění tří králů. Producentem projektu byl Američan Rich Varano.

Slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu a odhalení betlému v podvečer v centru Vatikánu přihlíželo několik tisíc lidí. Betlém, který je před případnými rozmary počasí chráněn střechou a stahovacími závěsy, na místě zůstane do 13. ledna.

Český sochař Živný pochází ze Žďáru nad Sázavou a na práci s pískem se specializuje. Česko se ale na oslavách Vánoc v srdci katolické církve podílelo několikrát už dříve. Například v roce 2013 na Svatopetrském náměstí svítil strom pokácený nedaleko Folmavy na Domažlicku. V roce 1999 Česko věnovalo Vatikánu vánoční smrk z Beskyd.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: YouTube

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář