Ve Vatikánu se koná kurz pro exorcisty

Řím – Církev, démon a modlitba za osvobození – to jsou témata letošního kurzu pro exorcisty pořádaného Papežským ateneem Regina Apostolorum. V pořadí již třinácté setkání vyhrazené kněžím pověřeným delikátní službou exorcisty bude probíhat ve dnech 16. – 21. dubna. Výběr účastníků se řídí velmi přísnými kritérii a celý kurz probíhá za zavřenými dveřmi.

P. Pedro Barrajon, učitel teologie na Regina Apostolorum, který je pamětníkem počátků těchto kurzů k tomu řekl: „Před 15 lety někteří kněží, kteří navštěvovali náš institut, přišli s tím, že by se rádi dozvěděli něco více o exorcismu a modlitbě za osvobození. Cítili jsme se nepřipravení. Tak vznikla idea uspořádat kurz, který předloží seriózní spektrum vědeckých, teologický a interdisciplinárních pohledů na tuto problematiku.“

 

Jak dodává, stále je mnoho otazníků, na které je potřeba hledat odpovědi.

„Je nutné říkat pravdu: svět exorcismu není snadnou oblastí. Teologie ho před několika desetiletími opustila, protože se zdálo, že neodpovídá racionalistickému světu dneška. Proto je nyní zapotřebí dohánět ztracený čas. Je důležité, aby v těchto případech byl kněz doprovázen. Musí být připraven postavit se čelem ke konkrétním případům. Provádět exorcismus není magie. Kněz by měl být připraven přijmout službu exorcisty, když mu ji biskup nabídne, i když se mu nemusí na první pohled líbit. Nesmíme však nikdy zapomínat, že jde o službu lásky a milosrdenství,“říká Barrajon.

Dodejme, že nejde rozhodně o nevyžádanou službu. Např. v Itálii se v posledních letech poptávka po exorcistem ztrojnásobila. Podle nedávných údajů o ni požádalo nejméně půl milionu lidí.

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas  Foto: Max Pixel

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář