Ve Vatikánu se sešli dva papežové: katolický a koptský

Vatikán – Na vatikánském Svatopetrském náměstí ve středu vystoupili dva papežové – katolický papež František a papež Tavadros II. z egyptské koptské pravoslavné církve. Informovala o tom agentura Reuters.

Do černého hábitu oděný Tavadros byl čestným hostem Františkovy generální audience na deštivém Svatopetrském náměstí. Oba seděli blízko sebe a na závěr pronesli společné požehnání.

SOUVISEJÍCÍPři požáru v egyptském kostele podle koptské církve zahynulo 41 lidí

Sedmdesátiletý Tavadros je ve Vatikánu u příležitosti 50. výročí prvního setkání římského a koptského papeže, které se uskutečnilo v roce 1973 mezi jejich předchůdci Šenudou III. a Pavlem VI.

František ve svém pozdravu Tavadrosovi vzpomněl na 20 egyptských koptů, kteří byli v roce 2015 uneseni a sťati teroristy z Islámského státu na pláži v Libyi. Islamisté tehdy zveřejnili video z hromadné vraždy, na němž se muži před smrtí modlili k Ježíši Kristu. „Mučedníci koptské církve jsou i naši,“ řekl 86letý František.

Koptská pravoslavná církev patří do skupiny starobylých východních církví, kvůli věroučné roztržce s Konstantinopolí se osamostatnila v 5. století. Její přívrženci tvoří asi desetinu jinak převážně muslimské populace Egypta. Opakovaně se stávají terčem útoků islámských radikálů, kteří je považují za kacíře.

Tavadros se má ve čtvrtek setkat s Františkem i soukromě. Navštíví také vatikánské oddělení, které podporuje jednotu křesťanů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. dubna 2023 Foto: Wikimedia Commons – Tavadros II.

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář