Ve Vatikánu se zatýkalo kvůli skandálu s nákupem nemovitostí

Vatikán – Vatikánská policie v pátek zatkla italského obchodníka, který je podezřelý z podvodu, zpronevěry, praní špinavých peněz a vydírání v případu kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Informovala o tom agentura Reuters. Kvůli vyšetřování bylo loni propuštěno několik zaměstnanců vatikánského aparátu a ve funkci skončil i šéf správní rady vatikánského úřadu pro kontrolu finančních toků (AIF).

Ital Gianluigi Torzi působil jako prostředník Vatikánu při transakci, kdy Státní sekretariát v roce 2012 koupil v londýnské čtvrti Chelsea část budovy za 200 milionů dolarů (4,7 miliardy Kč). Italský obchodník, který může v případě odsouzení skončit s trestem až 12 let vězení, je prvním zatčeným v této kauze. Podle agentury AP Torzi Vatikán podvodem připravil o několik milionů eur.

Kvůli prověrce podezřelých obchodů proběhly loni v říjnu razie v kancelářích AIF a ve Státním sekretariátu. Krátce poté rezignoval Domenico Giani, dlouholetý velitel vatikánské stráže a hlavní bodyguard papeže Františka. Odešel v souvislosti s únikem policejních informací o pěti propuštěných vatikánských zaměstnancích, vyšetřovaných v souvislosti s finančními delikty. Mezi nimi byl i ředitel AIF Tommaso di Ruzza.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 6. června 2020  Foto: WIkimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář