Ve Vatikánu začal proces kvůli zneužívání v místní semináři

Vatikán – Ve Vatikánu dnes začal soud se dvěma kněžími, z nichž jeden je podezřelý ze sexuálního zneužívání mladistvého seminaristy před několika lety a druhý z krytí trestného činu. Po přečtení obžaloby byl soud odročen na 27. října, informoval agentura APA. Jde o první soudní proces ve Vatikánu týkající se sexuálního zneužívání, jež se podle obžaloby stalo na území tohoto městského státu.

„Chceme dát obhajobě více prostoru na přípravu,“ zdůvodnil odročení soudce Giuseppe Pignatone.

Obžalovanými jsou devětadvacetiletý kněz Gabriele Martinelli, který podle vyšetřovatelů v letech 2007 a 2012 sexuálně zneužíval mladšího, nezletilého kolegu v semináři ve Vatikánu, a dvaasedmdesátiletý Enrico Radice, který tehdy seminář vedl, podle obžaloby skutky kryl a nesnažil se zabránit Martinelliho pozdějšímu vysvěcení na kněze. Ani jeden z obžalovaných se k obvinění veřejně nevyjádřili.

Jednání trvalo podle agentury Reuters asi osm minut. V obžalobě se mimo jiné uvádí, že Martinelli nutil seminaristu L.G. k sexuálním praktikám „na různých místech ve Vatikánu“, uvedla agentura. Skutky se podle obžaloby staly mezi roky 2007 a 2012 v semináři Pia X. ve Vatikánu, v němž žijí adepti na kněze. Martinelli se měl činů dopouštět rovněž jako nezletilý, ale pokračoval v nich i zhruba rok jako 18letý. Zneužívání se mělo dít od doby, kdy bylo L.G. pouhých 13 let.

Případ začal vyšetřovat Vatikán v roce 2017 poté, co o něm napsal italský novinář Gianluigi Nuzzi v knize nazvané Peccato originale (Prvotní hřích). Nuzzzi čerpal z výpovědi seminaristy Kamila Jarzembowského, který byl spolubydlícím L.G. a který tvrdí, že na činy upozornil už v roce 2012 a posléze byl kvůli tomu ze semináře vyloučen. 

Na vyšetření případu podle italských médií naléhal osobně papež František, který se k sexuálního zneužívání církvi postavil rázně už brzy po nástupu do úřadu. V roce 2014 přijal ve Vatikánu jako první hlava katolické církve skupinu obětí takového zneužívání a během svých zahraničních cest se obětem několikrát veřejně omluvil. Loni také papež vydal dekret, podle něhož musí kněží i řeholníci okamžitě hlásit představenému či přímo Vatikánu sexuální zneužívání i jeho krytí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. října 2020 Foto: WIkimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář