Ve Vatikánu začíná sněm biskupů, má řešit i ženaté kněží

Vatikán – Ve Vatikánu se v neděli začala biskupská synoda zaměřená na situaci katolické církve v oblasti Amazonie, během níž budou hodnostáři debatovat mimo jiné o ekologických otázkách, ale i o možnosti kněžského svěcení pro ženaté muže. Jihoameričtí biskupové mají rozhodnout, zda by připustili možnost, aby se v odlehlých oblastech mohli stát kněžími i muži s rodinami, což by pro církev znamenalo odklon od staletí trvající tradice kněžského celibátu. Pro část vysoce postavených představitelů katolické církve by takový krok byl naprosto nepřijatelný, napsala agentura AP.

Vatikán už v červnu v pracovním dokumentu týkajícím se programu synody uvedl, že biskupové by se měli vyjádřit k „možnosti kněžského svěcení v nejodlehlejších oblastech regionu pro starší muže, nejlépe ctěné členy komunity domorodého původu, i když mají stálou rodinu“. Věřící v Amazonii se často musejí kvůli nedostatku kněží obejít bez zpovědi, bohoslužeb i svátostí dlouhé měsíce a svěcení ženatých mužů by mohlo situaci vylepšit.

Možnost prolomení pravidla kněžského celibátu, které nevylučuje ani papež František, ale v církvi vzbuzuje i obrovskou kritiku. Podle některých by se svěcení ženatých mužů mohlo stát precedentem a rozšířit se i mimo oblasti s nedostatkem kněží.

„Musíme přemýšlet nad tím, zda to, jak jsou v církvi začleněny kněžské úřady a jak se muži a ženy na činnosti církve podílejí, má zůstat neměnné, anebo jestli jsou změny potřeba,“ řekl agentuře AP peruánský biskup José Javier Travieso. Ten se stará o vikariát o rozloze Portugalska, kde o 140.000 věřících pečuje pouhých 14 kněží.

Kromě nedostatku duchovních se na sněmu bude hodně mluvit zejména o ochraně přírody, o rozsáhlých požárech amazonského pralesa a o domorodých komunitách. Synod biskupů z Brazílie, Bolívie, Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely, Guayany, Surinamu a Francouzské Guayany potrvá do 27. října.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 7. října 2019  Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář