Ve věku 90 let zemřel bojovník proti apartheidu Desmond Tutu

Johannesburg – Ve věku 90 let zemřel jihoafrický emeritní arcibiskup, bojovník proti rasistickému režimu apartheidu a držitel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu. S odkazem na jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu o tom dnes informovala agentura Reuters.

Ramaphosa v prohlášení vyjádřil jménem všech Jihoafričanů hluboký smutek nad úmrtím této zásadní postavy jihoafrické historie. „Odchod emeritního arcibiskupa Desmonda Tutua je další kapitolou truchlení při loučení našeho národa s generací skvělých Jihoafričanů, kteří nám odkázali osvobozenou Jižní Afriku,“ uvedl jihoafrický prezident.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Tutu, který 7. října oslavil své 90. narozeniny, proslul především jako bojovník proti apartheidu. Za svou roli v kampani za vyřešení tohoto problému získal v roce 1984 Nobelovu cenu za mír. Angažoval se i v boji za lidská práva, proti chudobě, AIDS či rasismu. Své veřejné aktivity ukončil nositel mnoha světových vyznamenání teprve před několika lety.

Tutu několik let učil na škole pro černošské obyvatele, poté se ale obrátil k teologii a v 29 letech byl vysvěcen na kněze. Jako biskup a později arcibiskup jihoafrické anglikánské církve, jíž byl hlavou jako první černoch téměř deset let, využíval svého postavení k boji proti rasovému útlaku.

Svým vytrvalým naléháním na západní státy, aby kvůli apartheidu uplatnily proti vládě JAR hospodářské sankce, vzbudil nevoli i u části černého obyvatelstva. Několikrát byl zatčen. Po skončení režimu apartheidu v roce 1994 předsedal Komisi pravdy a usmíření, která vyšetřovala porušování lidských práv v době apartheidu.

Tutu, který se v posledních letech potýkal se zdravotními problémy, je často označován za svědomí Jižní Afriky a velkého smiřovatele národa, který po desetiletí trápily rasistické problémy.

Tutu vedl četné pochody a kampaně k ukončení apartheidu z katedrály svatého Jiří a v důsledku toho se se jí začalo říkat „lidová katedrála“ a stala se výrazným symbolem demokracie.

Tutu byl dlouholetým přítelem Nelsona Mandely a žil nějaký čas na stejné ulici v jihoafrickém městečku Soweto. Vilakazi Street je jedinou ulicí na světě, na které žili dva držitelé Nobelovy ceny.

„Jeho nejcharakterističtější vlastností je připravenost beze strachu zaujmout nepopulární pozice,“ řekl o něm kdysi Mandela. „Taková nezávislost mysli je pro prosperující demokracii životně důležitá.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons – Desmond Tuto

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář