Ve věku 98 let zemřel poslední slovenský kardinál Tomko

Bratislava/Řím – Ve věku 98 let dnes v Římě zemřel slovenský kardinál Jozef Tomko, informovala tisková kancelář Konference biskupů Slovenska (KBS). Papež František v kondolenčním vzkazu označil slovenského hodnostáře za „oceňovaného a moudrého bratra“, který měl hlubokou víru a prozíravý pohled. Tomko byl posledním slovenským kardinálem a také nejstarším členem kolegia kardinálů, uvedl Vatikán.

Podle vatikánských médiích slovenský kardinál zemřel ve svém římském bytě. Na konci června byl hospitalizován v římské nemocnici Gemelli kvůli poranění krční páteře. Z nemocnice byl propuštěn do domácího léčení v sobotu.

„Vzpomínám s vděčností na jeho dlouhé a plodné působení při Svatém stolci, jako činorodý a opatrný spolupracovník mých předchůdců,“ napsal v kondolenčním vzkazu papež František.

V roce 1985 tehdejší papež Jan Pavel II. jmenoval Tomka prefektem kongregace pro evangelizaci národů a následně i kardinálem. Funkci prefekta zastával Tomko do roku 2001. Podle KBS se například zasloužil o zakládání misijních řádů v Asii, Africe a Oceánii, kde byla postavena řada kostelů, ale také o dialog s dalšími křesťanskými konfesemi. Před 20 lety dostal Tomko od tehdejšího slovenského prezidenta Rudolfa Schustera vysoké státní vyznamenání.

Rodák z východního Slovenska Tomko působil ve Vatikánu od roku 1945, kam tehdy odjel na studia a kde byl v roce 1949 vysvěcen za kněze. Po nástupu komunistického režimu v tehdejším Československu se nemohl vrátit do vlasti, na Slovensko opět zavítal až v roce 1989. Pohřben bude v Katedrále svaté Alžběty v Košicích. Pohřeb se uskuteční ve čtvrtek v 11:00 ve svatopetrském chrámu.

Po Tomkově smrti má sbor kardinálů 206 členů, z nichž 116 má v současnosti právo volit papeže. Toto právo mají kardinálové, kterým den před začátkem sedisvakance, která vzniká úmrtím či abdikací papeže, nebylo ještě 80 let.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Tomto

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář