Ve Velehradě začínají cyrilometodějské Dny lidí dobré vůle

Velehrad – Moravské poutní místo Velehrad na Uherskohradišťsku hostí ode dneška Dny lidí dobré vůle, jednu z největších církevních událostí v zemi. Každý rok se jich účastní desetitisíce poutníků. Akce, která připomíná příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, potrvá do pátku, kdy vyvrcholí národní poutí a bohoslužbou.

Letošní 20. ročník slibuje řadu osvědčených i nových charitativních, kulturních, společenských a sportovních akcí, ale také obvyklá omezení v dopravě. Program zahájí v 9:00 v Hotelu Skanzen vzdělávací seminář věnovaný starosti o sebe i druhé a práci s emocemi. Dopoledne začne také soutěž ve fotbalových dovednostech pod záštitou Antonína Panenky, přednáška fotografa Libora Fojtíka nebo program s Kristýnem služebníkem.

Od 13:00 se mohou zájemci ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje pustit do ručního přepisování bible, díky kterému už řadu let vzniká Velehradský rukopis. Ve Stojanově gymnáziu budou přichystány výstavy věnované vězeňským kaplanům, 200. výročí od zvolení Rudolfa Jana olomouckým arcibiskupem a návštěvě papeže Benedikta XVI. v České republice. Odpoledne bude patřit i tradičnímu mezinárodnímu setkání vozíčkářů. Od 15:00 bude v Královské kapli baziliky vystaveno Palladium země české.

Dnešní program vyvrcholí Večerem lidí dobré vůle. Na charitativním koncertu vystoupí na pódiu před bazilikou od 19:30 například Jiří Pavlica s Hradišťanem, zpěvák Marek Ztracený, houslisté Bohuslav Matoušek a Jakub Junek nebo skupina Javory Beat s Hanou a Petrem Ulrychovými. Ve světové premiéře zazní i skladba Septteto od Rudolfa Jana v provedení Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. Lidé při koncertu budou moci prostřednictvím dárcovských SMS finančně přispívat na Nadační fond Adiuvare, který podporuje studium mladých lidi ze sociálně slabších poměrů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK Datum: 4. července 2019  Foto: Wikipedie – Velehrad

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář