Ve Velehradě zazní premiéra skladby arcibiskupa Rudolfa Jana

Zlín – Při čtvrtečním benefičním koncertě Večer lidí dobré vůle ve Velehradě na Uherskohradišťsku zazní světová premiéra skladby Septteto od Rudolfa Jana. Jde o jednu z připomínek letošního 200. výročí od jeho zvolení třetím olomouckým arcibiskupem. Syn rakouského císaře Leopolda II. byl přítelem a žákem Ludwiga van Beethovena, řekl dnes novinářům tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Skladbu nastudovala zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů.

„Arcibiskup Rudolf Jan dokonce třikrát žádal o obnovení poutního místa Velehrad, proto ho u nás také připomínáme. V archivu v Kroměříži můžeme nalézt jeho notové záznamy, kde rukou Ludwig van Beethoven dělá opravy jeho představ, not, skladeb. Na Velehradě díky Jiřímu Pavlicovi a Filharmonii Bohuslava Martinů zazní ve světové premiéře jedna z jeho skladeb, která je určena pro smyčcové a dechové nástroje,“ řekl Kořenek. Umožní to podle něj transkripce historických zápisů arcibiskupa do současných notových záznamů.

V Arcibiskupském paláci v Olomouci pořádal Rudolf Jan pravidelné veřejné koncerty. „Jako vyučený zahradník založil olomoucké parky, výrazně podpořil stavbu divadla, přestavbu semináře, zařídil obnovu univerzity, na níž prosadil češtinu jako vyučovací jazyk, podporoval českou literaturu, německým seminaristům uložil dobrou znalost češtiny jako podmínku pro působení v dvojjazyčné diecézi,“ uvedl současný olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Při Večeru lidí dobré vůle vystoupí od 19:30 na pódiu před velehradskou bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje také Jiří Pavlica s Hradišťanem, zpěvák Marek Ztracený, houslisté Bohuslav Matoušek a Jakub Junek nebo skupina Javory Beat s Hanou a Petrem Ulrychovými. Výtěžek z charitativního koncertu získá Nadační fond Adiuvare, který podporuje studium mladých lidi ze sociálně slabších poměrů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 3. července 2019 Foto: olomouc.cz –  arcibiskup Rudolf Jan

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář