Ve Velké Británii byl v metodistickém kostele zabit konzervativní politik

Britský poslanec Sir David Amess zemřel tento pátek poté, co byl několikrát bodnut nožem na debatě ve svém volebním obvodu v Leigh-on-Sea v hrabství Essex.

K útoku došlo během debaty v metodistickém kostele, který se nachází v Belfaire ve východním Londýně. Přestože přivolané záchranné složky bojovaly o jeho život uvnitř kostela, nedokázaly zabránit smrti politika.

SOUVISEJÍCÍPapež k útokům v Norsku, Afghánistánu a Anglii: Násilí je vždy prohrou

Pětadvacetiletý Brit byl na místě zatčen pro podezření z vraždy. Od té doby je držen ve vazbě v Essexu, kde je nadále vyslýchán.

„Potenciální motivace spojená s islamistickým extremismem“

Podle Evagelical Focus vyšetřování vede protiteroristické velitelství, které úzce spolupracuje s kolegy z oddělení specializovaným na východní region (ERSOU) a policie v Essexu.

„Smrtelné bodnutí v Leigh-on-Sea bylo dnes večer prohlášeno za teroristický čin,“ uvedla metropolitní policie ve svém prohlášení krátce po půlnoci. Policie následně potvrdila, že „vyšetřování odhalilo potenciální motivaci spojenou s islamistickým extremismem“.

Poslanci napříč celým politickým spektrem vyjádřili soustrast rodině a jednomyslně odsoudili tento čin. Předseda vlády Boris Johnson spolu se sirem Keirem Starmerem, vedoucím labouristů, ministryní vnitra Priti Patel a předsedou sněmovny sirem Lindsay Hoylem v sobotu navštívil místo činu, aby položili květiny.

„Ztratili jsme dnes znamenitého veřejného úředníka a velmi milovaného přítele a kolegu, který má vynikající výsledky v přijímání zákonů na pomoc těm nejzranitelnějším,“ zdůraznil Johnson.

Reakce církve

V pátek večer se na jehopamátku konala mše vedená otcem Jeffem Woolnoughem, farářem v nedalekém katolickém kostele sv. Petra. Woolnough politika popsal jako „ skvělého chlapa a řekl, že komunita víry „ztratila svého největšího podporovatele“.

Svůj smutek vyjádřil na twitteru také canterburský arcibiskup Justin Welby, který prohlásil, že „byl opravdu zdrcený, když slyšel o smrti sira Davida Amesse. Kéž odpočívá v pokoji a bude vzkříšen ke slávě “.

„Byl to oddaný římský katolík, jehož hluboká víra podporovala jeho smysl pro spravedlnost. Jsme bohatší díky jeho životu a jsme ještě chudší kvůli jeho předčasné smrti,“dodal Welby.

Otec pěti dětí a praktikující katolík byl poprvé zvolen do parlamentu v roce 1983. V roce 2015 byl královnou Alžbětou povýšen do šlechtického stavu. Jako poslanec usiloval o brexit, byl zastáncem lepších podmínek pro zvířata a také aktivně usiloval o ochranu nenarozených dětí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. října 2021 Foto: Wikimedia Commons – David Amess

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář