Ve Vysokých Studnicích na Jihlavsku byly požehnané tři opravené hřbitovní kaple

Vysoké Studnice – Ve Vysokých Studnicích na Jihlavsku dnes byly požehnané tři opravené hřbitovní kaple u kostela Nejsvětější Trojice. Barokní kaple se střechami krytými šindelem podle památkového katalogu pocházejí z roku 1720. Malá obec je s pomocí dotací postupně opravovala tři roky. Po poutní mši požehnal kaple generální vikář brněnské diecéze Pavel Kafka.

Kostel se hřbitovem je na návrší nad Vysokými Studnicemi, patří k dominantám krajiny. Kostel je římskokatolické církve, zatímco o hřbitov s kaplemi a ohradní zdí se stará obec. „Já si myslím, že Vysoké Studnice, jak farnost, tak obec, jsou takovým krásným dokladem toho, že i v malé farnosti, v malé obci se mohou udělat veliké věci,“ řekl generální vikář ČTK k obnově areálu.

SOUVISEJÍCÍVýročí úmrtí stavitele Santiniho při Noci kostelů připomněli v Rajhradě

Ve Vysokých Studnicích žije okolo 400 lidí. Starosta Milan Souček (nestraník) řekl, že kaple byly ve špatném stavu, škodila jim i vlhkost. Obec tam nechala udělat drenáže, opravené jsou omítky, okna a vstupy, spravené střechy jsou pokryté šindelem. Náklady na opravy kaplí a ohradní zdi převýšily dva miliony korun, přibližně polovinu pokryly státní a krajské dotace, uvedl.

Farnost se letos chystá opravovat zděné schodiště na kůr. Pokračuje sbírka na opravy varhan, v čemž se angažuje spolek Život pro varhany. Na prvním benefičním koncertě, který byl v kostele před dvěma lety, vystoupila pěvkyně Dagmar Pecková. Sehnat se zatím podařilo 600.000 korun. „Odhadovaná částka na opravy varhan je někde kolem čtyř až čtyř a půl milionu korun, protože projdou velkou generální opravou,“ řekl ČTK Alfred Habermann, varhaník a cembalista, který hrál na varhany i při dnešní mši. Uvedl, že varhany jsou hodně napadené červotočem, poznamenaly je i dřívější zásahy, které nebyly úplně kvalitní.

Nástroj postavený v roce 1899 by měl být upravený tak, aby mohl lépe sloužit při obřadech i ke koncertním účelům. „Zájem o koncerty je tady velký a člověk chce tak nějak mít ty varhany ‚doma‘ v pořádku,“ uvedl Habermann, který z Vysokých Studnic pochází. Spolek Život pro varhany se zabývá také propagací varhanní hudby a pořádáním koncertů.

Jednolodní kostel s hranolovou věží v průčelí ve Vysokých Studnicích byl postavený v roce 1605 jako protestantská modlitebna, od roku 1665 slouží jako katolický kostel. Barokně přestavovaný byl v 17. a 18. století. Památkově chráněný je tento sakrální areál od roku 1958.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. června 2023 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář