Ve Žďáru n. S. přiblíží odkaz cisterciáků stezky a návštěvnické centrum

Žďár nad Sázavou – Někdejší působení cisterciáckého řádu ve Žďáru nad Sázavou přiblíží stezky po místech spojených s jeho činností. Připomínat cisterciáky a jejich hodnoty bude také návštěvnické centrum, které vznikne ve Staré radnici. Město se zapojilo do mezinárodního projektu zaměřeného na cisterciácké kulturní krajiny, který nyní získal označení Evropské dědictví. Pamětihodnost na Vysočině dostala takové ocenění poprvé, řekl dnes novinářům starosta Martin Mrkos (STAN, za Žďár-živé město).

SOUVISEJÍCÍ Cisterciácká klášterní krajina Vyšší Brod dostala ocenění Evropské dědictví

„Troufám si říci, že tohle je mimořádná a dějinná událost v historii Žďáru,“ řekl starosta. Dodal, že se to stalo 30 let po zapsání žďárské Zelené hory mezi památky UNESCO. Očekává, že stezky a Stará radnice budou pro turisty atraktivní.

V mezinárodním projektu spolupracuje 17 partnerů z Německa, Rakouska, Polska, Slovinska a Česka. V České republice se na něm kromě Žďáru nad Sázavou podílejí Plasy, Velehrad a Vyšší Brod.

Oslava ocenění se symbolickým otevřením cisterciáckých stezek bude ve Žďáru nad Sázavou 27. dubna, přijedou i zahraniční hosté. Žďárská radnice nechá vyznačit dvě stezky, jedna bude měřit přibližně 15 kilometrů a druhá okolo dvou kilometrů. Přiblíží i ráz krajiny ovlivněné hospodařením cisterciáků, s rybníky, lesy, hamry a hospodářskými dvory.

Návštěvnické centrum, které bude zájemce navádět k poznávání kulturní krajiny a významných staveb cisterciáků, vznikne rekonstrukcí Staré radnice na náměstí. V pozdně renesanční budově, která je památkově chráněná, pak bude také trvale umístěná sbírka obrazů žďárského malíře Josefa Kosinky. „Která jedinečným způsobem zachycuje žďárskou krajinu z pohledu umělce,“ uvedl Mrkos. Stará radnice bude po úpravách také bezbariérová.

Stezky budou mít navigační systém v češtině, němčině a angličtině, jejich vyznačení bude stát okolo půl milionu korun. Na rekonstrukci Staré radnice s předpokládanými náklady okolo 33 milionů korun požádalo město o příspěvek 1,3 milionu eur (v přepočtu přibližně 32,8 milionu korun) v projektu cisterciácké klášterní krajiny. „Čekáme na návrh smlouvy a na konkrétní částku, kterou získáme,“ uvedl Mrkos. Rekonstrukci by město chtělo zahájit v lednu 2025.

Cisterciácký klášter ve Žďáru nad Sázavou byl založený v polovině 13. století, zrušený byl po roce 1784. Areál pak začal sloužit jako zámek.

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label – EHL) je udělované Evropskou komisí pamětihodnostem, které symbolizují evropskou historii a ideály. Evropská unie vybírá pro toto prestižní označení památky, krajiny, místa a památníky každé dva roky. Projekt zaměřený na odkaz cisterciáků probíhá od roku 2019, součástí je cisterciácká stezka napříč Evropou měřící 6500 kilometrů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. dubna 2024 Foto: Pixabay

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář