Ve znamení síly: Írán slaví 40 let od revoluce, stále provolává smrt Americe i Izraeli

TEHERÁN – Kulatá státní výročí si žádají náležité oslavy, které se liší podle toho, na jaké stránky klade ten který stát důraz. Nejinak je tomu bylo při 40. výročí „Vítězství Islámské revoluce“, jak se tato historická událost v Íránu oficiálně nazývá. Prvého února se po celé zemi v 9:33 rozezní sirény a kostelní zvony, aby připomněly návrat ajatolláha Rúholláha Chomejního (1902-1989) z francouzského exilu. Ten vedl roku 1979 k vytvoření teokratického islámského státu.

Různé slavnostní akce pokračují tradičně až do 11. února. Při letošních oslavách byla z vrtulníků zasypávána symbolická cesta od teheránského letiště k Chomejního hrobu v Behešt-e-Zahrá. Vlajky vlály, v Teheránu se konaly hned dvě vojenské přehlídky (menší v dalších městech budou následovat). Mauzoleum bylo zaplněno lidmi nejrůznějších profesí, někteří školáci byli oblečeni v íránských národních barvách.

Ajatolláh Ahmad Jannati pronesl slavnostní projev, v němž se opřel do „mylné myšlenkové školy, která říká, že bez pomoci Ameriky nemůžeme vést zemi. (…) Americká moc je na ústupu, Ameriky se nemusíme bát.“ (TOI) – Shromážděné davy odpověděly obvyklými hesly „Smrt Americe“ a „Smrt Izraeli“.

Zdá se však, že hlavním motivem výročí jsou soběstačnost a obranyschopnost, které současná vláda a pravděpodobně i velká část obyvatel chápe jako záruku nezávislosti. Součástí oslav je také amnestie cca 50 000 vězňů (IRNA).

Raketa Hoveyzeh

O den později ministr obrany a brigádní generál Amir Chátámí představil novou raketu typu země-země, jménem „Hoveyzeh“. Zdůraznil přitom, že Írán každodenně zlepšuje svoji obranyschopnost i schopnost bránit své zájmy a nepotřebuje k tomu ničí svolení. (IRNA) Podle íránských dolet 1350 km a může přesně zasáhnout pozemní cíle. Chátámí jako její přednosti uvedl rychlou nasaditelnost, nízkou výšku, vysokou navigační přesnost a vysokou ničivou sílu.

To částečně nahrazuje lednový neúspěch s vypuštěním vlastního satelitu. USA i Izrael proti íránskému zbrojení protestují, protože tuto zemi považují za bezpečnostní hrozbu. Írán to odmítá s tím, že cíle všech jeho technologií jsou výlučně mírového či obranného charakteru. – V pondělí navíc ministr informací Džahrúmí oznámil, že Írán je připraven k vypuštění nového satelitu jménem „Dustí“ (Přátelství).

 

Zdroj: Ztis.cz  Foto: CC Wiki – Oslavy výročí íránské revoluce.

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář