Křesťan dnes

Večer lidí dobré vůle vynesl na Velehradě téměř půl milionu Kč

Velehrad – Benefiční koncert Večer lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku vynesl téměř půl milionu korun. Lidé mohli posílat dárcovské SMS, koncert přenášela Česká televize i Český rozhlas. Loni se při velehradském benefičním večeru vybralo 1,6 milionu korun. Letošní cyrilometodějské slavnosti na Velehradě, které patří k největším církevním akcím v zemi, jsou v programu i počtu návštěvníků omezené kvůli epidemii koronaviru. Jsou také poctou lidem, kteří byli v „první linii“ boje proti onemocnění covid-19.

Lidem postiženým koronavirovou krizí je také určen výtěžek koncertu. Peníze získají lidé v nouzi, kritické životní situaci, matky s dětmi, těžce nemocní, lidé bez domova, opuštění nebo staří lidé, kteří se ocitli v tísni. Sbírku organizuje Charita ČR, do dnešního dne na ní bylo téměř pět milionů korun.

Večer zahájily sirény vozů záchranářů, hasičů a policistů. Návštěvníky pozdravili kardinál Dominik Duka a olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Na pozoun zahrál večerku starosta Uničova Radek Vincour (ODS), který tak činil, když bylo město v karanténě, aby povzbudil tamní obyvatele.

Promítal se také krátký dokument o vietnamské komunitě, která organizovala pomoc, šila roušky, majitelé obchodů a restaurací nabízeli zboží zdravotníkům či policistům. Připomenuta byla i pomoc Řádu milosrdných bratří nemocným v Itálii a Španělsku. Na začátky epidemie zavzpomínala ředitelka prostějovské nemocnice, kde je infekční oddělení.

„Na období od 6. března do současné doby vzpomínám ráda i někdy s úzkostí. Březen a duben byly pro naši nemocnici velice těžké, do dnešního dnes jsme ošetřili 120 pacientů v těžkém stavu, přitom nemocnice pracovala téměř naplno i pro ostatní pacienty,“ uvedla ředitelka nemocnice Marie Marsová, podle které byly obavy zdravotníků velké, protože nevěděli, jak se bude situace vyvíjet.

Na letošním 21. ročníku Večeru lidí dobré vůle vystoupili Jiří Pavlica s Hradišťanem, Miroslav Žbirka, Slovácký komorní orchestr, sólisté zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů, děti ze základních a uměleckých škol a vokální sbor studentů Stojanova gymnázia Velehrad.

Sobotním koncertem skončil první den cyrilometodějských oslav na Velehradě. Zatímco loni na významné moravské poutní místo dorazilo první den slavností asi 20.000 lidí, letos byl jejich počet omezen na tisíc. Dny lidí dobré vůle v neděli dopoledne vyvrcholí slavnostní poutní mší, na kterou bude moci také pouze tisícovka lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 4. července 2020  Foto: Wikimedia Commons – Velehrad

Exit mobile version