Velehradské slavnosti připomenou 75.výročí vydání pastýřského listu Hlas biskupů

Zlín – Ve Velehradu na Uherskohradišťsku se připravují tradiční cyrilometodějské slavnosti, uskuteční se 4. a 5. července. Letošní 25. ročník připomene 75. výročí vydání pastýřského listu Hlas československých biskupů a ordinářů věřícím v hodině velké zkoušky. Jeho vydáním začalo v tehdejším Československu omezování svobody komunistickým režimem a pronásledování nejen církve, řekl dnes novinářům ve Zlíně tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Velehradské slavnosti patří k nejvýznamnějším církevním svátkům v zemi, připomínají příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Běžně se jich účastní kolem 30.000 lidí.

Dny lidí dobré vůle zahájí Modlitba za vlast ve velehradské bazilice, zúčastní se jí také zástupci armády, hasiči, zdravotníci, policisté i politici. Čtvrteční program vyvrcholí benefičním koncertem Večer lidí dobré vůle. „Hudební hostitel Jiří Pavlica s Hradišťanem si na pódium pozve řadu zajímavých hudebních hostů, kapelu Jelen, Javory Beat s Hanou a Petrem Ulrychovým, Viki Olejárovou, Folk Team a rodinu Kolčavových. Doprovodí je Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou dirigenta Stanislava Vavřínka, Sbor Stojanova gymnázia Velehrad, Akademický sbor Žerotín a Slovácký orchestr mladých,“ uvedl Kořenek. Výtěžek koncertu půjde na Konto lidí dobré vůle.

SOUVISEJÍCÍNa setkání duchovních s oběťmi zneužívání dorazila do Velehradu asi desítka lidí

Slavnosti vyvrcholí v pátek 5. července národní poutí, na nádvoří před bazilikou bude slavnostní mše svatá. „Hlavním celebrantem bude arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Josef Nuzík. Kazatelem bude apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo,“ uvedl Kořenek. Papežský nuncius zastupuje v Česku Vatikán. Nebude chybět setkání krojovaných účastníků, zástupce vyšlou také další kraje v Česku.

Na mši se představí také dechové hudby z Moravy, průvodem přijde minimálně 130 muzikantů. Dechové hudby vystoupí i ve čtvrtek na festivalu Písnička pro tatíčka Stojana v sousední obci Modrá.

Slavnosti nabídnou program Mladí fandí Velehradu, sportovní aktivity, tradiční součástí je mezinárodní setkání vozíčkářů, kterého se letos zúčastní asi 120 vozíčkářů nebo lidé se zdravotním postižením. Představí se Arcidiecézní charita Olomouc, připraveny jsou různé výstavy i ruční přepisování Bible.

Slavnosti omezí dopravu ve Velehradu a okolí. Do obce budou moci kromě místních obyvatel a hostů vjet jen řidiči s povolenkami pořadatelů. Pro návštěvníky bude připraveno provizorní parkoviště na obchvatu Starého Města, odkud budou kyvadlově jezdit autobusy. „Provizorní záchytné parkoviště bude v provozu od 4. července od 14:00 do 5. července 17:00,“ uvedl starosta obce Aleš Mergental (nez.). Pro návštěvníky bude ve Velehradu k dispozici zdarma stanové městečko se zázemím, zájemci si musí místo rezervovat. K dispozici bude i úschovna kol. Obec také na čtvrtek chystá otevření naučné stezky ve velehradském háji, která představí historii místa, působení cisterciáckého řádu i lesní hospodaření.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. června 2024 Foto: Wikimedia Commons – Velehrad

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář