Velikonoce v Pardubickém kraji: skanzeny, hudba i hradní slavnost

Pardubice – O velikonočních svátcích mohou lidé v Pardubickém kraji navštívit kromě slavnostních bohoslužeb i kulturní a další akce. Na Velký pátek zahajuje sezonu skanzen na Veselém Kopci u Hlinska. Lidé budou moci do 22. dubna vidět ukázky lidových zvyků malování kraslic nebo přípravu tradičního pečiva a předmětů provázejících velikonoční svátky v minulosti.

„Expozice v lidových objektech budou upravené a budou připomínat obyčeje, které se vázaly k jednotlivým dnům Velikonoc,“ řekla ČTK ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová. Akce patří k nejnavštěvovanějším během roku, pokud jí ovšem přeje počasí.

Do 28. dubna je také přístupná výstava Velikonoce na Betlémě v menším skanzenu Betlém v Hlinsku. Je zaměřena šířeji, přibližuje obyčeje celého jarního období.

Připomínku velikonočních tradic připravuje na Městské muzeum a galerie ve Svitavách. V zámeckém sklepení v Litomyšli jsou na víkendy a sváteční dny připraveny dílny malování skleněných kraslic, hry pro děti a degustace.

Hrad Svojanov na Svitavsku pořádá 20. a 21. dubna Jarní slavnosti. Kromě tradičních jarních zvyků a obyčejů jsou na programu hlavně šermířská vystoupení, dobové tance, představení kejklířů nebo ukázka chladných zbraní. Součástí akce je i tradiční jarmark, kde řemeslníci budou prodávat své výrobky, někteří budou předvádět i jejich výrobu.

Navštívit bude možné i koncert spojený s Velikonocemi. V Muzeu barokních soch v Chrudimi uvede 18. dubna přední pražský sbor staré hudby Capella Mariana Pašije svatého Jana německého barokního skladatele Heinricha Schütze.

Děti zřejmě potěší velikonoční jízdy historickým vlakem z Pardubic přes Moravany, Holice do Borohrádku a zpět, velikonoční jízdy se uskuteční 19. dubna. Po Pardubicích bude také 22. dubna jezdit historický velikonoční trolejbus.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK   Foto: Pixabay – hrad Stojanov

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář