Velikonoční koncert v Praze zaplnil baziliku svatého Jakuba

Praha – Tradiční velikonoční koncert v zaplněné svatojakubské bazilice v Praze dnes rozezněl všech jejích 8277 píšťal. Společně s Irenou Chřibkovou, titulární varhanicí baziliky sv. Jakuba, vystoupili sólistka Národního divadla sopranistka Jana Sibera a hobojista Jan Adamus. Na koncertě mimo jiné zazněly árie barokních mistrů Georga Händela a Johanna Sebastiana Bacha.

Slavnostnímu koncertu dominoval zvuk varhan, které vedle zpěvu podpořil hoboj či anglický roh. Svatojakubské varhany jsou se svými čtyřmi manuály a 91 znějícími rejstříky (hlasy) po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice druhé největší v Česku. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více než 90 hudebníky. Nástroj v roce 1705 postavil mistr Abrahám Stark z Lokte.

Velikonoční program zahájil Bachův Koncert C dur a Händelova árie Oh, had I Jubals Lyre z oratoria Joshua. Vedle Bachových a Händelových děl přítomní vyslechli Koncert F dur Arcangela Corelliho, díla Wolfganga Amadea Mozarta, Louise Vierneho, Gioacchina Rossiniho a Johanna Josepha Fuxe. V závěru program nabídl Pochod na velikonoční témata od Marka Andrewse.

Chřibková se řadí mezi nejvýraznější varhaníky své generace. Jako titulární varhanice a ředitelka kůru baziliky sv. Jakuba v Praze tam založila v roce 1996 Mezinárodní varhanní festival a další cykly. Během jejího působení u největších pražských varhan se staly velmi oblíbené její nedělní svatojakubské půlhodinky varhanní duchovní hudby.

Sibera je od roku 2012 sólistkou Opery Národního divadla. Předtím už hostovala v Národním divadle a v tehdejší Státní opeře Praha, kde od roku 2002 přijala angažmá. Účinkovala ve více než 40 reprízách Dona Giovanniho v letní stagioně Opery Mozart ve Stavovském divadle. Pravidelně hostuje v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. V červnu 2008 se stala finalistkou mezinárodní pěvecké soutěže Barbary Hendricksové ve Štrasburku.

Adamus patří k významným osobnostem současné klasické hudby. Jeho činnost směřuje od hry na hoboj, přes dirigování až k hudební vědě. V roce 1977 v soutěži Pražského jara obdržel první cenu ve hře na hoboj. Prvenství mu otevřelo cestu na významná evropská i světová pódia.

Velikonoční koncert předcházel dalším akcím pořádající společnosti Audite Organum. Sezona vyvrcholí letním 24. Mezinárodním varhanním festivalem, na který naváže série koncertů Svatojakubského podzimu k poctě Antonína Dvořáka a Petra Ebena. Konec roku pak bude patřit vánočním koncertům.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedia – bazilika svatého Jakuba – interiér

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář