Velikonoční „soud nad Jidášem“ bude vyšetřovat polská prokuratura

Varšava – Prokuratura v polské Jaroslawi začala vyšetřovat velikonoční „soud nad Jidášem“, který zorganizovali obyvatelé městečka Pruchnik. Letos na Velký pátek oživili tradici, při níž spálili figurínu biblické postavy, která zradila Ježíše Krista. Polští vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda nebyly porušeny zákony ohledně hanobení na základě národnosti nebo vyznání. Za to hrozí v Polsku tři roky vězení, informují dnes polská média.

Účastníci „soudu nad Jidášem“, kterého představovala figurína ztvárněná jako stereotypní chasidský Žid, postavě nejdříve dali 30 ran, tedy tolik, za kolik stříbrných podle křesťanů Jidáš zradil Ježíše. Následně figurínu vlekli ulicemi městečka, odřízli jí hlavu, trup zapálili a hodili do řeky. Tohoto rituálu se účastnilo mnoho dětí. V pondělí ho odsoudil Světový židovský kongres, kritizovala ho i polská katolická církev.

V úterý se od rituálu distancoval pruchnický starosta Waclaw Szkola. Uvedl, že tento rituál městský úřad ani nezorganizoval, ani k němu nevydal povolení. Připomněl, že „soud nad Jidášem“ se dříve v Pruchniku konal, ale v posledních letech se od něj upustilo.

„V současné době, kdy se setkáváme se snahou připsat Polákům odpovědnost za zločiny spáchané nacisty za druhé světové války, mohou nepřátelé naší vlasti podobné (historické) rekonstrukce využít jako příklad údajného antisemitismu Poláků,“ uvedl starosta Szkola.

Policie se snaží zjistit, kdo akci uspořádal, dohlížel na ni a jakou roli při ní měly děti. Kromě toho policie vyšetřuje také další přestupky – kromě jiného kvůli neopatrné manipulaci s ohněm.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Facebook.

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář