Venkovský kostel v Ostružné byl zapsán na seznam kulturních památek

Jeseník – Farní kostel Zjevení Páně v Ostružné na Jesenicku byl zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek ČR. Vlastník kostela díky tomu může čerpat dotace na případnou obnovu této církevní památky. ČTK to dnes sdělil Dominik Christel z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu, které návrh na zapsání kostela na seznam kulturních památek podalo.

„Kostel Zjevení Páně v Ostružné je venkovským kostelem, postaveným se svolením císaře Josefa II. Zůstal zachován v autentickém stavu,“ uvedl dále Christel. Kostel stojí v Ostružné u hlavního silničního tahu z Hanušovic na Jeseník. Podle Christela je pro něj typická venkovská klasicistní architektura bez přílišné zdobnosti.

Kostel, a to včetně vybraných částí jeho mobiliáře, byl prohlášen kulturní památkou letos v březnu. „Prohlášením věci za kulturní památku se vlastníkovi otevírá možnost čerpat finanční prostředky prostřednictvím dotačních titulů, stejně jako možnost využít bezplatné poradenské činnosti územního odborného pracoviště NPÚ v Olomouci při případné obnově památky,“ podotkl Christel.

Pozdně barokní kostel je dominantou Ostružné. Dali jej postavit místní usedlíci, dokončen byl v roce 1794.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. dubna 2022 Foto: Google Maps – kostel Zjevení Páně

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář