Na Světové dny mládeže do Panamy se chystá 200 poutníků z ČR

Praha – Skupina dvou stovek poutníků z České republiky se vydá do Panamy na Světové dny mládeže. Setkání mladých lidí s papežem Františkem se uskuteční od 14. do 27. ledna. S českými poutníky budou cestovat i biskupové Pavel Posád z Českých Budějovic a Jan Vokál z Hradce Králové. ČTK o tom informovala vedoucí tiskového střediska České biskupské konference (ČBK) Monika Klimentová.

Mezinárodní akce, při které se setkávají křesťané z celého světa a vždy se jí účastní také papež, organizuje katolická církev. Světové dny mládeže inicioval v roce 1984 papež Jan Pavel II. a oba jeho nástupci v nich pokračují. Konají se vždy jednou za tři roky, doposud se jich uskutečnilo 14 v deseti státech. Poslední se konaly v roce 2016 v Polsku.

Česká katolická církev usilovala o pořádání Světových dnů v roce 2022, nominaci schválila i česká vláda. Loni na jaře se však papež František rozhodl pro zmíněný rok dát přednost jinému kontinentu. Podle zástupců tuzemské katolické církve je pravděpodobné, že se Řím na českou církev za dalších pět let znovu s výzvou k pořadatelství obrátí.

V Panamě budou podle Klimentové první část setkání mladí věřící prožívat v diecézích hostující země. Česká výprava je stráví v provincii Colón, ve farnosti Pražského Jezulátka. Místní farnost připravila poznání tradic, kultury, sportu, výlety a dny misií, kdy poutníci vyjdou do rodin s požehnáním. V neděli se všichni poutníci setkají ve městě Colon, kde bude mše s místním biskupem a festival mládeže. „Vzájemné setkání mladých lidí napříč kontinenty je vždy inspirující a silnou manifestací víry v dnešním světě,“ uvedl Kamil Strak, vedoucí Sekce pro mládež ČBK.

Na hlavní program od 22. do 29. ledna se všichni sejdou do hlavního města Ciudad de Panamá (Panama City), kde budou připraveny i tematické promluvy, kterých se ujmou přítomní čeští a slovenští biskupové.

Ve středu 23. ledna přiletí i papež František. Ten se kromě oficiálního programu Světového dne mládeže setká i s představiteli státu a církve v Panamě, navštíví mimo jiné detenční zařízení pro mladistvé a Domov milosrdného samaritána, kde se léčí lidé nakažení virem HIV. Jeho program v rámci Světového dne mládeže začíná zahajovacím ceremoniálem akce 24. ledna a v Panamě papež setrvá do 27. ledna.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Zdroj: ČTK  Foto: Facebook.com World Youth Day

 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář