Většina izraelských Židů se letos na Jom kipur postí, do synagog jich ale příliš nepůjde

JERUZALÉM – V úterý 8. října po západu Slunce začne pro židovský svět Jom kipur, jinak též Den smíření. Jeden z tzv. Vysokých svátků a největší židovský svátek se připomíná více než čtyřiadvacetihodinovým půstem a modlitbami v synagoze zakončenými modlitbou Neila a troubením na šofar.

A zatímco podle průzkumu se zhruba 60 % židovských Izraelců letos plánuje postít, s návštěvností synagog už tolik z nich nepočítá. Podle průzkumu Guttmanova centra pro výzkum veřejného mínění při Izraelském demokratickém institutu plánuje letos 42 % Izraelců jít do synagogy na všechny, anebo jen část bohoslužeb, zatímco 39 % neplánuje navštívit žádné z nich. Průzkum byl proveden telefonicky a po internetových dotaznících ve dnech 3. až 6. října na vzorku 501 žen a mužů starších 18 let.

Průzkum ukázal, že 60,5 % židovských Izraelců se plánuje o letošním Jom kipuru postít, kdežto 27,5 % se postít neplánuje. Dalších 5 % respondentů plánuje při půstu pouze pít. Zbytek zůstal nerozhodnut. Statistická chyba způsobená výběrem vzorku je přitom uváděna plus mínus 4,1 %.

Výsledky průzkumu jsou velmi podobné těm, které vyšly v roce 2000, tedy před 19 lety. Tehdy sdělilo, že se postí 63 % židovských Izraelců. Při průzkumu v roce 1994 však bylo toto číslo vyšší – tehdy plánovalo držet pětadvacetihodinový půst 73 %.

 

Autor: Ztis.cz  Datum: 8. října 2019  Foto: Wiki CC – Vyprázdněné vozovky na svátek Jom kipur v Izraeli.

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář