Více než polovina protestantských pastorů bude volit Trumpa

Podle nového průzkumu bude v nadcházejících volbách více než polovina protestantských pastorů (53 %) volit úřadujícího prezidenta Donalda Trumpa.

Společnost Lifeway Research ve svém posledním volebním průzkumu zjistila, že 98% protestantských pastorů plánuje volit, přičemž čtvrtina si stále nevybrala svého kandidáta. Přibližně 1 z 5 (21%) dotázaných uvedlo, že budou volit Trumpova demokratického rivala a bývalého viceprezidenta Joe Bidena. Přibližně 4 % uvedlo, že by volili jiného kandidáta.

Ředitel LifeWay Research Scott McConnell podle portálu Premier výsledky průzkumu komentoval těmito slovy: „Pastoři volí jako každý jiný Američan. Velký počet pastorů, kteří stále nejsou rozhodnuti, může při výběru kandidáta odrazovat fakt, že ani jeden neodpovídá jejich představám. Někteří pastoři jsou rovněž velmi opatrní při sdílení svých politických preferencí,“ dodal.

Ve srovnání s průzkumy v roce 2016 má Trump výrazně vyšší míru podpory mezi pastory. Před čtyřmi lety bylo v polovině září nerozhodnutých 40 % pastorů. V té době asi třetina z nich podporovala Trumpa, zatímco Hillary Clintonovou chtělo volit 19 %.

SouvisejícíVážná Piperova výzva k evangelikálům před prezidentskou volbou

„V roce 2016 bylo spousta neznámých, včetně Trumpa, který nebyl členem republikánské strany, “ poznamenal McConnell. „Ale v roce 2020 pastoři znají oba kandidáty a většina je ochotna volit Trumpa.“

Trumpova podpora je výrazná hlavně u evangelikálních pastorů, kdy podle LifeWay téměř 7 z 10 (68 %) pastorů tvrdí, že plánují volit stávajícího prezidenta, ve srovnání s 20 % pastorů z tradičních protestantských sborů. Podle nedávného průzkumu, který provedla také společnost Lifeway, až 6 z 10 (61 %) evangelikálních křesťanů plánuje volit Trumpa, ve srovnání s 29 % pro Bidena.

Z afroamerických pastorů by 61 % volilo Bidena, zatímco pouze 6 % uvedlo, že plánuje volit Trumpa.

Podle příslušnosti k denominaci má Trump největší úspěch u letničních (70 %) a baptistických pastorů (67 %). V případě luteránů je to 43 %, u presbyteriánů 24 % nebo u metodistických pastorů ​22 %.

Pokud jde o klíčové otázky, které ovlivňují jejich hlasování, pastoři tvrdí, že je to postoj kandidáta k potratům (70 %), obrana náboženské svobody (65 %) a také výběr pravděpodobného kandidáta na Nejvyšší soud (62 %).

Americké prezidentské volby se budou konat 4. listopadu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 1. listopadu 2020 Foto: Wikimedia Commons – Donald Trump

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář