Vilnius: Velká synagoga v „Jeruzalémě severu“ opět objevena

VILNIUS – Mezinárodní tým archeologů (USA, Kanada, Litva, Izrael), prozkoumávající místo, kde stávala vilniuská Velká synagoga minulý týden oznámil průlomový objev.

„Objevili jsme bimu, ústřední modlitební prostranství, které bylo v toskánském barokním stylu. Byl to jeden z hlavních prvků synagogy,“ řekl pro AFP Jon Seligman z Izraelského památkového úřadu. Zelenohnědá bima z cihel a malty se po desetiletí nacházela pod kanceláří ředitelky mateřské školy, která byla troskách synagogy vyhořelé za bojů o Vilnius postavena v 50. letech. Školka se z panelové stavby odstěhovala loni, rok po zahájení archeologických výzkumů. Loni se americké skupině archeologů podařilo najít pozůstatky rituální lázně mikve, která byla k synagoze připojena.

Slavná synagoga byla postavena v letech 1630-33 na místě, které podle záznamů sloužilo jako židovská modlitebna již v roce 1440. Archeologickým objevům tedy zdaleka nemusí být konec. Během své existence prošla řadou vylepšení a přístaveb jako byly přídavné branky. Významná byla úprava interiéru od Johanna Christopha Glaubitze (1700-1767), jednoho z předních členů zdejší německé luterské komunity, který ve Vilniusu rekonstruoval svatyně takřka všech církví.

Plány na rekonstrukci synagogy se objevily už koncem 80. let minulého století, podoba a hlavně rozsah rekonstrukce se stále znovu diskutuje. Od kompletní rekonstrukce včetně možných replik vybavení po památník s expozicí, zahrnující pozůstatky zdiva. To je varianta, k níž se v současnosti přiklání i vilniuský primátor Remigijus Šimašius. Projekt by měl být dokončen v roce 2023.

 

Zdroj: ztis.cz  Foto:CC Search – Model vilenské Velké synagogy tak, jak ji představuje výstava telavivského muzea Bejt Ha-tfucot.

 

Kategorie: Kultura

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář