Virtuální výstava provází stavební historií katedrály Notre Dame

Francie – Přes sto reprodukcí uměleckých děl z různých epoch bylo zpřístupněno on-line, jako pocta symbolu Francie a Evropy, pařížské katedrále Notre Dame, vážně zničené při požáru 15. dubna 2019. Nebývalou výstavu připravilo sdružení muzeí francouzského hlavního města Paris Musées.

Výstava nabízí virtuální cestu dějinami Notre Dame a připomíná významné události, které se v katedrále udály. Obrazy, rytiny, ilustrace, fotografie, texty Charlese Le Bruna, Victora Huga a dalších nabízejí klíč ke čtení této neobvyklé výstavy. Mnoho děl je možné zdarma kopírovat. Akce nazvaná “Notre Dame de Paris en plus de 100 oeuvres” je zároveň upoutávkou na připravenou výstavu o pařížské Notre Dame v době Victora Huga a Eugèna Violleta-le-Duc, která bude otevřena v archeologické kryptě na Ile de la Cité jakmile skončí mimořádný stav vyvolaný zdravotní krizí.

Připomeňme, že pařížský arcibiskup v těchto dnech několikrát poukázal na hluboký duchovní význam své katedrály. Na Velký pátek uctil relikvii Trnové koruny zachráněné před plameny požáru a ve včerejším vydání deníku La Croix přirovnal tento chrám k “lodi plujícími staletími, jež shromažďuje paměť našich otců a naše oči obrací k naději Království. Vybízí člověka k pouti a odvrací dějiny od uzavřenosti v iluzi světské spásy, progresismu, jež freneticky spěchá do nikam”.

Včera, v den výročí požáru, francouzský prezident Emmanuel Macron znovu ujistil o záměru zrekonstruovat katedrálu během příštích pěti let. Jde o odvážné tvrzení, protože dosavadní práce se zaměřily pouze na zabezpečení poškozené stavby a v souvislosti s koronavirem veškeré práce už měsíc stojí (od 16. března). Francouzský prezident nicméně označil obnovu katedrály za “symbol odolnosti národa a jeho schopnosti překonat zkoušky a znovu povstat”, a tedy za věc, která se týká všech Francouzů.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 18. dubna 2020  Foto: YouTube – Notre Dame

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář