Vláda v Alžíru i nadále uzavírá protestantské sbory. WEA se postavila na jejich obranu

Křesťané při demonstracích volají po „zastavení uzavírání kostelů“. Některé sbory se začaly setkávat po domech, protože vláda hrozí uzavřením dalších budov.

Alžírští protestanti v posledních dnech pokojně protestovali proti „nespravedlivé“ vládní kampani na uzavření sborů. Skupiny věřících podle Evangelical Focus vyzývají k „svobodě bohoslužeb bez zastrašování“.

„Pane guvernére, zastavte uzavírání našich budov,“ řekl jeden z transparentů psaných arabsky a francouzsky. „Říkáme ne, nespravedlivému uzavírání kostelů“ bylo napsáno na jiném. Demonstranti také vyzvali ke změně zákona ze dne 6. března 2006, kterým vláda brání činnosti náboženských menšin.

„Uzavírání kostelů se děje bez upozornění, bez možnosti odstěhovat materiály k bohoslužbám. Židle, mikrofony, materiály, Bible, všechno je zabaveno,“ řekl pro Evangelical Focus alžírský zdroj, který zná situaci v zemi. Několik místních sborů přestěhovalo své věci na jiná místa, když hrozilo, že dojde k zásahu policie.

Za posledních 12 měsíců bylo zatím uzavřeno devět protestantských kostelů, přičemž posledním případem je kostel v Tizi-Ouzou.

Vládní akce proti protestantským skupinám se zaměřila hlavně na region Kabylie. Někteří věřící v regionu to považují za „provokaci“ vlády, jejímž základním cílem je vyvolat nějakou reakci, která by pak mohla být potrestána „pevnou rukou“, uvedl zdroj pro Evangelical Focus.

Alžírští představitelé církví přesto vyzývají věřící, aby zachovávali pokoj a nevyjadřovali protivládní názory na sociálních sítích. Církve i nadále organizují modlitební setkání a posty, které začaly v březnu. Výsledkem nepřátelských aktivit vlády je „silnější jednota mezi křesťany než kdykoli předtím,“ dodává Evangelical Focus.

V posledních dnech hrozilo, že by další dva kostely v oblasti Kabylie mohly být násilně uzavřeny. Doposud úřady své kroky zdůvodňovaly tím, že většina protestantských bohoslužebných objektů nemá licenci požadovanou podle zákona z roku 2006.

Světová evangelikální aliance (WEA) požaduje konec uzavíraní kostelů, čímž se přidala k mezinárodním organizacím, které se postavily na stranu alžírské protestantské církve. WEA tuto situací otevřela také na zářijovém zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě.

-mn-  Datum: 17, října 2019  Foto: World Watch Monitor – kostel v Alžíru – ilustrační

 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář