Vláda zamítla snahy o legalizaci eutanazie

Vláda na svém pondělním zasedání odmítla snahu o legalizaci eutanazie, za kterou stojí pracovní skupina poslankyně ANO Věry Procházkové.

Proti zákonu se podle informací ČTK postavila ministerstva zdravotnictví, vnitra a sociálních věcí, Nejvyšší soud, Nejvyšší státní zastupitelství, Česká biskupská konference i zaměstnavatelské svazy. Pouze ministerstvo spravedlnosti k návrhu zaujalo neutrální stanovisko. Mezi odpůrce snahy o legalizaci eutanazie patří i prezident Miloš Zeman.

Institut Williama Wilberforce ve svém stanovisku uvedl, že lidský život dostáváme jako dar od Boha a tento dar nezpochybňujeme ani ve chvíli nemoci a umírání.

Institut poukazuje na zkušenosti ze zemí, které eutanázii již delší dobu praktikují, (Belgie nebo Lucembursko), ukazují na prudký nárůst počtu eutanazií, které jsou vykonávány nejen na těžce nemocných, ale také na lidech, kteří jsou opuštěni, zklamáni životem se ztrátou jeho smyslu. Tato fakta svědčí o krizi mezilidských vztahů, o vážných sociálních problémech ve společnosti, a to je něco, co je třeba řešit jinými způsoby.

Nejhlubší potvrzení lékařské profese spočívá ve stále platné Hippokratově přísaze, podle níž každý lékař musí pracovat s absolutní úctou k lidskému životu a jeho posvátnému charakteru, prohlásil papež František v září loňského roku při audienci pro zástupce italské Národní chirurgické a stomatologické komory. Římský biskup při ní vyzdvihl etickou dimenzi lékařského povolání.

„Je tudíž důležité, aby uprostřed společenských a oborových změn lékař neztratil ze zřetele výjimečnost každého nemocného, jeho důstojnost a křehkost. Má před sebou muže či ženu, které je třeba doprovázet za pomoci svědomí, rozumu a srdce, a to zejména v těch nejvážnějších situacích. V tomto postoji pak lékař má a musí odolat pokušení, vnášenému legislativními změnami, aby nemocnému vyhověl v jeho možné vůli zemřít, ať již poskytnutím pomoci při asistované sebevraždě či přímým usmrcením při eutanazii,“ řekl papež František.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 29. července 2020 Foto:Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář