Vlámští biskupové navzdory Vatikánu povolili žehnání stejnopohlavním svazkům

Vatikán – Vlámští římskokatoličtí biskupové dnes vydali dokument, který fakticky povoluje žehnání svazkům osob stejného pohlaví. Podle agentury Reuters je listina zřejmě v přímém rozporu s loňským výrokem vatikánské Kongregace pro nauku víry, která takovou praxi zakázala.

Dokument zveřejněný na internetových stránkách belgické biskupské konference navrhuje jakýsi obřad pro stabilní svazky osob stejného pohlaví, a zároveň zdůrazňuje, že se nejedná o manželství. Podle belgické biskupské konference by ceremonie začínala modlitbami a zahrnovala závazek obou osob před rodinou a přáteli, že si budou věrni. Ceremoniál by byl zakončen další modlitbou a požehnáním.

V textu se také uvádí, že vlámští biskupové chtějí být „pastoračně blízcí homosexuálním osobám“ a být „vstřícnou církví, která nikoho nevylučuje“.

Vatikán se k dokumentu bezprostředně nevyjádřil.

SOUVISEJÍCÍMinoritní sexualita v pastoraci věřících (recenze knihy)

Vatikánská Kongregace pro nauku víry v březnu 2021 vydala oficiální výrok, ve kterém uvedla, že v katolické církvi není přípustné udělit požehnání homosexuálním párům. Podle kongregace by byl takový akt napodobováním svátosti manželství. Dokument, se kterým souhlasil i papež František, ale tvrdí, že zákaz není vůči homosexuálům diskriminační.

Antverpský biskup John Bonny v reakci na tento výrok uvedl, že cítí „hanbu za svou církev“, a omluvil se těm, které podle něj toto „bolestné a nepochopitelné“ rozhodnutí ranilo.

Papež František prohlásil, že je proti manželství osob stejného pohlaví v církvi, ale podporuje legislativu týkající se občanských svazků, která by párům stejného pohlaví poskytla právní ochranu a práva, jako je dědictví a společná zdravotní péče.

Mluvčí vlámských biskupů Geert De Kerpel uvedl, že jejich záměrem nebylo vzepřít se rozhodnutí Vatikánu. „Je to především pozitivní zpráva,“ řekl Reuters a dodal, že je v souladu s papežovými výzvami k inkluzivnější církvi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. září 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář