Vlivný evangelikál přerušuje kvůli nevhodné komunikaci svoji službu pastora

Pastor sboru Village Church Matt Chandler v neděli oznámil, že měl nevhodnou internetovou komunikaci se ženou a bere si časově neomezenou dovolenou.

Vztah nebyl sexuální ani romantický, řekl Chandler své církvi, ale starší sboru se domnívali, že časté a důvěrné zprávy přes Instagram byly „neopatrné a nerozumné“ a „odhalily ve mně něco nezdravého“. Chandler uvedl, že s jejich hodnocením souhlasil a byl vděčný za duchovní dohled.

„Nemůžeme být církví, kde je někdo nad Písmem a nad vysokým nebeským povoláním od Ježíše Krista,“ řekl podle Christianity Today Chandler. „Boží slovo mi ukazuje na určitý duchovní standart. A toho jsem zjevně teď nedosáhl.“

SOUVISEJÍCÍMatt Chandler varuje, že církev už není o učednictví, ale pro „pobavení“

Village Church patří mezi nejvlivnější baptistické sbory ve Spojených státech. Osmačtyřicetiletý Chandler je pastorem od roku 2002 a od roku 2012 také prezidentem sítě pro zakládání sborů Acts 29, kdy nahradil Marka Driscolla, který se později diskvalifikoval z vedení kvůli své povaze a manipulativnímu chování. 

Chandler uvedl, že se on i Acts 29 v průběhu let naučili lépe chránit před narcistickými vedoucími, a to jak zvýšenou prověrkou před vysláním pastorů k zakládání sborů, tak i zvýšenou odpovědností ve službě. V lednu řekl magazínu Christinity Today, že pastoři musí být „v takovém společenství, kde mohou čelit konfrontaci, pokud se začnou objevovat červené vlajky“.

Pro Chandlera se červený praporek objevil „před několika měsíci“, když ho na chodbě sboru The Village Church oslovila žena s obavami ohledně toho, jak komunikuje s její přítelkyní, uvedl Chandler. Řekl shromáždění, že si nemyslí, že by udělal něco špatného. Jeho manželka o tom věděla. Věděl to i manžel té ženy. A přesto si žena, která se na Chandlera obrátila, nemyslela, že by online komunikace byla vhodná.

Chandler, který kritizoval dopad sociálních sítí na pastory, má na Instagramu 134 000 sledujících a příspěvky zveřejňuje několikrát měsíčně. Poslední příspěvek zveřejnil před týdnem. Na Twitteru Chandler nepublikoval více než rok.

Podle Chandlera byla konfrontace pro něj „dezorientující“ a okamžitě informoval o situaci dalšího pastora a staršího církve. Ti komunikaci prozkoumali a rozhodli, že byla nevhodná.

Kongregace podle Christianity Today v online prohlášení uvedla, že si také najala právní firmu, aby prověřila Chandlerovo používání sociálních sítí, včetně zpráv, a také jeho textové zprávy nebo e-maily.  Firma, jejíž jméno nebylo uvedeno, dospěla k závěru, že Chandler porušil církevní zásady při používání sociálních sítí.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Šlo o to, že naše komunikace byla neopatrná a nerozumná. A protože nikdy nechci, aby mezi námi byla nějaká tajemství, obavy se skutečně týkaly četnosti a důvěrnosti,“ řekl Chandler. „My tady věříme ve vztahy mezi bratry a sestrami. A přesto tu byla frekvence, která to přesahovala, a byla tu důvěrnost, která se projevovala hrubým a hloupým žertováním. To se k někomu v mém postavení nehodí.“

Podle Acts 29 byl Chandler také požádán, aby odstoupil od svých povinností v rámci sítě pro zakládání sborů. Každodenní činnost bude řídit výkonný ředitel Brian Howard.

Když Chandler v neděli promlouval k církvi, projevoval emoce a na chvíli se odmlčel, aby zadržel slzy. V jednu chvíli někdo ze shromáždění vykřikl: „Milujeme tě.“

„Pokud mám být upřímný, tak jsem opravdu v rozpacích,“ řekl Chandler. „Cítím se hloupě. Cítím se, jako bych ztrapňoval svou ženu a děti. Vyvíjím na naše zaměstnance obrovský tlak.“

Zopakoval, že souhlasí s rozhodnutím vedení církve dát mu dovolenou, a poděkoval starším, že obvinění brali vážně. „Bylo by pro ně velmi snadné dívat se jinam,“ řekl Chandler, „a to by byla zrada základních zásad sboru The Village Church.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 1. září 2022 Foto: screeenshot – Matt Chandler

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář