Volání po míru a spravedlnosti v Etiopii

Portál ČBK přináší prohlášení výkonného výboru Rady Justitia et Pax, které se týká situace v Etiopii.

Etiopská oblast Tigray prochází v současné době vážnou eskalací násilí, která vede k závažnému porušování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva. Několik stovek civilistů bylo zabito a více než 40 000 Etiopanů bylo donuceno uprchnout do sousedního Súdánu, aby zachránili svoje životy. Organizace spojených národů vydává alarmující svědectví o závažném nedostatku potravin, protože se odhaduje, že nyní bylo vysídleno už více než milion lidí, z toho více než 100 tisíc jsou uprchlíci z Eritreje.

Etiopská Komise pro spravedlnost a mír uvádí, že „někteří musí jít deset dní pěšky, aby se dostali do Súdánu, matky nesoucí plačící, hladovějící a žíznivé děti, naplněné strachem z neznámého, s otřesy a traumatem války. Ti, kteří zůstanou, čelí riziku bezprostředního ohrožení hladomorem, protože oblast s nedostatkem potravin v důsledku sucha a velkému počtu lidí shromážděných na jednom místě, dochází nyní tak k zablokování dodávek potravin a nedostatku pohonných hmot. Je velmi bolestivé slyšet takové příběhy v dnešní moderní době.“

Jménem výkonného výboru Konference evropských komisí Justitia et Pax (Justice and Peace Europa), chceme vyjádřit naši solidaritu s našimi bratry a sestrami z etiopské Komise pro spravedlnost a mír a se všemi trpícími lidmi v etiopské oblasti Tigray. Připojujeme se k nedávnému výzvě papeže Františka k „modlitbě za respekt bratrství, dialog a mírové řešení sporů.“

Podporujeme výzvu Evropského parlamentu všem konfliktním stranám, aby zajistily ochranu civilistů při plném respektováním mezinárodního humanitárního práva a mezinárodního práva o lidských právech.

Při plném vědomí složitosti politické situace, vyzýváme mezinárodní společenství, včetně Evropské unie, aby aktivně přispívalo k mírovým jednáním a zajistilo humanitární koridory umožňující bezpečné dodání pomoci více než čtyřem milionům lidí v naléhavé nouzi.

Autor: cirkev.cz Datum: 8. prosince 2020 Foto: screenshot YouTube – premiér Abiy Ahmed

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář