Volby v Izraeli vyhrál Likud, pravici však s 58 křesly schází v parlamentu většina

JERUZALÉM – V Izraeli v pondělí 2. března proběhly už třetí parlamentní volby během jednoho roku. Jejich výsledek však nápadně připomínal už předešlá déjà vus. Ve středu ráno, kdy bylo sečteno už přes 96 % hlasů, se praktickým vítězem stala strana Likud stávajícího premiéra Benjamina Netanjahua, s nevelkým odstupem následována centristickým uskupením Kachol lavan Bennyho Gantze (33 křesel). Ukázalo se však, že pravicovému bloku v čele s Likudem by k sestavení těsné parlamentní většiny scházely 3 mandáty.

Kdo však zaznamenal očitý úspěch, byla společná arabská kandidátka. Dostalo se jí 15 křesel v Knesetu, což je historicky nejvíce. Její předseda Ajman Odeh poděkoval zvlášť židovským voličům, kteří tomu napomohli.

„Jsem syn arabského palestinského lidu, ale i občan Izraele,“ sdělil dle listu Times of Israel svým voličům v telavivské kavárně Edmond. Podle téhož listu si však předseda společné kandidátky čtyř stran bude muset dřív či později poradit s dvěma z nich – nacionalistickou Balad a islamistickou Raam, jež jsou bezkompromisně protisionistické. Odeh je mezitím členem strany Chadaš, což je potomek izraelské komunistické strany, která je sekulární.

S přísunem židovských hlasů společné arabské kandidátce souvisí i to, co se občas v médiích označuje jako krize izraelské levice. Ačkoli mnoho izraelských levicově orientovaných voličů vidělo v uskupení Avoda-Gešer-Meretz větší potenciál pro připojení se k možné koalici Bennyho Gantze, nakonec kandidátka skončila jen se 7 mandáty. Výsledek patrně ovlivnil způsob, jakým před volbami opustila stranu Práce mezi mladými oblíbená politička Stav Šafirová a ze strany Meretz arabský poslanec Isawi Freij.

Strana Jisrael bejtenu Avigdora Liebermana získala rovněž 7 parlamentních křesel. Její předseda však stejně jako dříve prohlásil, že neusedne do koalice s židovskými ultraortodoxními stranami, ani do koalice podporované těmi arabskými.

Volby skončily v pondělí ve 22 hodin místního času, ale spočítání výsledků bylo opožděno jednak kvůli novým sčítacím procedurám a také kvůli potřebě zřídit speciální volební místnosti pro občany izolované v karanténě kvůli současné hrozbě nákazy koronavirem.

Izraelský prezident Reuven Rivlin obdrží oficiální výsledky voleb dne 10. března. Pak bude mít sedm dní na to, aby konzultoval s lídry jednotlivých stran o možnostech formování koalic a sestavení vlády, a dospěl k názoru, koho jako prvního tímto úkolem pověřit a navrhnout na premiéra. Tyto konzultace bude v přímém přenosu vysílat televize.

 

Autor: Ztis.cz  Datum: 5. března 2020  Foto: Wikimedia Commons – Volební místnost v izraelském městě Lod, březen 2020

 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář