Volby v Kongu mají jediného jasného vítěze, tvrdí církev

Kinshasa – Katolická církev v Kongu dnes vyzvala místní volební komisi, aby oznámila pravdivé výsledky nedělních prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Konžské národní biskupské konference (Cenco) mají volby jednoznačného vítěze. O koho z 21 kandidátů se jedná, ale neupřesnila, napsala agentura Reuters.

Katolická církev je v Kongu jednou z nejdůvěryhodnějších institucí a zastupuje zhruba 40 procent z jeho 80milionové populace. Své závěry údajně postavila na záznamech, které při nedělním hlasování shromáždilo více než 40.000 jejích pozorovatelů. V případě, že označí za vítěze některého z opozičních kandidátů, mohla by tím podle agentury Reuters zasadit tvrdou ránu vládnoucí koalici odstupující hlavy státu Josepha Kabily. Ta trvá na tom, že ve volebním klání zvítězí její kandidát.

Prezidentské volby měly být prvním demokratickým předáním moci od roku 1960, kdy země získala nezávislost na Belgii. Hlasování však doprovázelo násilí, zmatky a zpoždění. Předběžné výsledky měly být původně známy 6. ledna. Šéf volební komise ve středu nicméně prohlásil, že kvůli pomalému zpracovávání budou první výsledky zřejmě známy později. Podle opozice však může být zpoždění využito k manipulaci s volebními hlasy.

Od pondělí nefunguje v Kongu internetové připojení a lidé nemohou posílat ani krátké textové zprávy, zablokovaný je i signál stanice Radio France International (RFI), která průběh voleb pokrývala. Zpravodajský server BBC dnes oznámil, že úřady navíc blokují vysílání televizní stanice Canal Congo, kterou vlastní opoziční politik. Vládní činitelé argumentují tím, že blokovaná média zveřejňují neoficiální výsledky hlasování.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons, ilustrační, protesty po volbách

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář