Vražda pastora a jeho těhotné ženy v Nigérii

Nigérie – Protestantský pastor (Christian Reformed Church of Nigeria) a jeho těhotná žena byli zavražděni na své farmě v severo-východní Nigérii. Brutální čin, navazující na dlouhou řadu útoků proti křesťanům v této africké zemi, otřásl světovou veřejností. Manželé po sobě zanechali osm dětí.

The Banner – zavražděný pastor

Na farmu Emmanuela Saba Bileya a jeho ženy Julianny v nigerijském státě Taraba vtrhla skupina ozbrojených mužů, kteří bez varování zahájili palbu na pracující obyvatele. Pastor a jeho žena zemřeli na místě. Guvernér Taraby v prohlášení pro místní tisk označil vraždu za “nelidskou”. “K událostem tohoto druhu dochází v našem regionu příliš často a neprospívají dosažení trvalého míru v Nigérii,” uvedl.

Za útokem stojí pravděpodobně bojovníci z Boko Haram nebo příslušníci kočovného kmene Fulani, kteří jsou džihádisty často verbováni. Podle údajů Mezinárodního sdružení pro občanská práva a (Intersociety) zahynulo v Nigérii od začátku roku podobným způsobem více než 600 křesťanů. Mnozí z nich byli zastřeleni, docházelo ale také k upálením a popravám. Násilnosti se dějí převážně v tzv. centrálním pásmu země a na severovýchodě.

Vzhledem k tomu, že počet zabitých křesťanů nepřestává narůstat, místní představitelé stále častěji obviňují vládu z netečnosti. Jak uvádí raport Intersociety “nikdo nekontroluje zločiny proti křesťanů” a bezpečností složky i přední politici “odvracejí zrak” nebo se s teroristy přímo domlouvají.

V březnu arcibiskup Abuji Ignatius Kaigama vyzval prezidenta Muhammada Buhariho, aby se angažoval proti násilí a únosům. “Musíme spolupracovat na vymýcením bídy, vraždění a špatné vlády, postavit se společně výzvám, které stojí před námi jako národem, řekl v homilii při mši za účasti dalších nigerijských biskupů.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 11. června 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář