Vrchní rabín Sidon se stal laureátem Státní ceny za literaturu

PRAHA – Státní cena za literaturu byla letos ministerstvem kultury udělena vrchnímu zemskému rabínu Karolu Efraimu Sidonovi. Rabín, dramatik a spisovatel ji podle poroty získal především za svá starší díla Sen o mně (1970) a Sen o mém otci (1968), stejně tak jako za scénáristickou spolupráci s Jurajem Jakubiskem.

Na Nové scéně národního divadla, kde byly ceny v neděli 20. října předávány, ocenil minstr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ještě šest dalších umělců. Státní cenu za překlad získala Anna Kareninová, překladatelka z francouzštiny a italštiny, za invenční pojetí současné režie byl oceněn divadelní režisér Jan Nebeský.

Za celoživotní výtvarné dílo se stal laureátem Jan Cigler, cenu za architekturu získal Ivan Kroupa, za filmy režisér Jiří Menzel. In memoriam cena putovala ke kameramanu Janu Kučerovi, který se podílel na filmech Démanty noci, Noc na Karlštejně nebo Adéla ještě nevečeřela.

Kameraman Jan Kučera zemřel v Praze roku 1991. Státní cenu za literaturu uděluje porota navržená ministerstvem kultury od roku 1995. Navazuje tak na tradici, která vznikla roku 1920 za první republiky, ale byla přerušena rokem 1948.

 

Zdroj: Ztis.cz  Datum: 22. října 2019  Foto: CC Search – Vrchní zemský rabín Karol Sidon

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář