Vučić poděkoval papeži za to, že Vatikán nadále neuznává Kosovo

Vatikán – Vatikán nadále nehodlá měnit své odmítavé stanovisko k uznání nezávislosti Kosova. Po svém dnešním setkání s papežem Františkem ve Vatikánu to podle webu srbské televize B92 uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

„Velmi si vážíme zásadního postoje Svatého stolce k otázce neuznání jednostranně vyhlášené nezávislosti Kosova a pochopení pro stanovisko Srbska založeného na respektování mezinárodního práva,“ prohlásil srbský prezident po rozhovoru s nejvyšším představitelem katolické církve.

Vatikán si nadále přeje rozhovory a mírové řešení mezi Srby a Albánci, dodal Vučić ke stanovisku vedení římskokatolické církve ke Kosovu. Situace kolem Kosova a postoj ohledně uznání či neuznání nezávislosti této bývalé srbské autonomní oblasti patřily vedle bilaterálních vztahů, evropské integrace Srbska a regionální a mezinárodní spolupráce k hlavním tématům jednání Vučiče ve Vatikánu.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008, necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku náletů NATO. Zásah aliance ukončil tažení srbské armády a policie proti ozbrojené vzpouře kosovskoalbánských separatistů, které se zvrhlo v masakry a etnickou čistku.

Mezi státy, jež nezávislost Kosova uznaly, je například vedle USA i většina zemí Evropské unie včetně Česka. Na druhé straně odmítavý postoj Srbska podpořily především Rusko a Čína. Kosovo ale neuznalo také pět zemí EU – Slovensko, Španělsko, Rumunsko, Řecko a Kypr.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 12. září 2019  Foto: Wikimedia Commons – Aleksandar Vučić

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář