Vybrané církevní památky ve Zlínském kraji si lidé opět prohlédnou i s průvodci

Zlín – Vybrané církevní památky ve Zlínském kraji si lidé budou moci opět prohlédnout i s vyškolenými průvodci. Také letos jim to zdarma umožní projekt Otevřené brány. Tentokrát se do něj od 1. května až do podzimu zapojí 30 sakrálních památek, o čtyři více než loni. Přístupné tedy budou i mimo bohoslužby. Akce se uskuteční popatnácté, sdělila dnes ČTK mluvčí hejtmanství Soňa Ličková.

Loni využilo bezplatný výklad průvodců téměř 93.000 návštěvníků. „Otevřené brány představují úspěšný projekt, který si získal oblibu veřejnosti a patří už k nedílné součásti kulturního dědictví a zajímavým turistickým cílům Zlínského kraje. Kostely zařazené do projektu poskytují příležitost poznat jejich architektonické i duchovní bohatství i jedinečné příběhy svědčící o bohaté historii. Za Otevřenými branami najde návštěvník především místa ztišení, naslouchání a zamyšlení,“ uvedla krajská radní pro kulturu Zuzana Fišerová (Piráti).

SOUVISEJÍCÍV Olomouci se po dvou letech otevře Arcidiecézní muzeum a Zdíkův palác

Otevřené brány pořádá Zlínský kraj ve spolupráci s farnostmi, městy, obcemi a dalšími partnery. Zájemci si díky nim budou moci znovu projít hojně vyhledávané i méně známé kostely a baziliky. Přehled zpřístupněných památek je zveřejněn na webových stránkách projektu.

V neděli 30. dubna se v 16:00 v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku uskuteční slavnostní zahájení letošních Otevřených bran za účasti zástupců Zlínského kraje, města Uherský Brod, Římskokatolické farnosti Uherský Brod a Československé církve husitské. Účast přislíbil i olomoucký pomocný biskup Josef Nuzík. Kulturní program připravili učitelé a žáci Základní umělecké školy Uherský Brod. Akce je přístupná veřejnosti.

V roce 2009, kdy projekt začínal, navštívilo devět tehdy zapojených kostelů asi 40.000 lidí. Kromě toho, že otevření kostelů přispívá k rozvoji turistického ruchu, díky projektu se také daří sakrální stavby oživit. Otevřené brány tak lidem ukazují i místa, kam se běžně nedostanou, kostely bývají i místem koncertů a výstav.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. dubna 2023 Foto: Wikimedia Commons – kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Uherském Brodě

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář