Vychází Slovník disidentů

Ústav pro studium totalitních režimů vydává „Slovník disidentů“. První díl publikace mapující disidentská hnutí v zemích bývalého východního bloku nese podtitul „Přední osobnosti opozičních hnutí v komunistických zemích v letech 1956–1989“. Tvůrci jej dnes (od 17 hodin) představí v pražské Café Montmartre.

Kniha vychází jako připomínka 30 let od pádu komunistických režimů v zemích střední a východní Evropy. Dvoudílná publikace na více než 1500 stranách popisuje disidentská hnutí v celkem 21 zemích někdejšího „socialistického tábora“. Slovník, který Ústav pro studium totalitních režimů vydává pro laickou i odbornou veřejnost, je cenný nejen zpracovanými přehledy událostí v daných zemích a medailony významných opozičních osobností, ale také úvodními studiemi, které jednotlivé informace a události, zejména z období let 1956–1989, uvádějí do kontextu jak národního, tak mezinárodního.

Na obou dílech pracovalo 11 let několik stovek lidí v desítkách národních redakcí. Programovou radu české redakce tvořili Petr Pospíchal a Petruška Šustrová. Ta je také překladatelkou obou dílů, jež po dohodě národních programových rad vyšly nejprve v polštině.

V Česku v lednu vycházející 1. díl je věnovaný 13 evropským zemím východního bloku: Albánii, Bulharsku, bývalému Československu (Česku a Slovensku), bývalé Jugoslávii (Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Makedonii, Slovinsku, Srbsku a Černé Hoře), Maďarsku, Německu (NDR), Polsku a Rumunsku. V září plánuje Ústav pro studium totalitních režimů vydání 2. Dílu, ten bude zaměřen na 11 zemí bývalého Sovětského Svazu: Arménii, Ázerbájdžán, Bělorusko, Estonsko, Gruzii, krymské Tatary, Litvu, Lotyšsko, Moldavsko, Rusko a Ukrajinu.

 

Autor: Pavel Chaloupka Zdroj: Radio Proglas 

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář