Vysílání Čsl. rozhlasu v době květnového Pražského povstání z Husova sboru na Vinohradech

Praha – K 75. výročí konce 2. světové války a Pražského povstání ve dnech 5. – 9. května 1945 se v neděli 10. 5. od 9.00 h uskuteční v Husově sboru v Praze na Vinohradech bohoslužba Církve československé husitské.

Bohoslužbu povede patriarcha Církve československé husitské Dr. Tomáš Butta spolu s místním farářem Danielem Majerem a s dalšími duchovními v omezené účasti patnácti osob vzhledem k platným hygienickým opatřením. Bohoslužba bude přenášena v přímém přenosu Českým rozhlasem.

Vzpomeneme odvahy místního faráře Arnošta Šimšíka, člena náboženské obce a populárního hlasatele Zdeňka Mančala a dalších členů obce a pracovníků Čsl. rozhlasu, kteří v době bombardování budovy Čsl. rozhlasu v květnu 1945 tajně přesunuli vysílání do budovy Husova sboru Církve československé v Praze na Vinohradech. O těchto událostech u pamětní desky promluví historik Dr. Martin Jindra.

Z Husova sboru v Praze na Vinohradech vysílal Čsl. rozhlas od 7. května 1945 od 16.30 h do 9. května do 19.00 h. Nejprve bylo vysíláno přes strašnickou vysílačku, provizorní hlasatelna byla na kůru, z obavy z náletů byla následně přesunuta do sklepa Husova sboru. Tři telefonní linky, čtyři psací stroje, na nichž se přepisovaly a stylizovaly zprávy pro vysílání, byly využívány v kancelářích sboru. Farníci zaopatřovali pracovníky jídlem a dalším potřebným. Místo vysílání se díky zachování naprostého utajení nepodařilo odhalit. 8. května byly na vysílačku X v Husově sboru napojeny i vysílače v Liblicích, v Mělníku a v Poděbradech, které vybojovali povstalci.

Z Husova sboru na Vinohradech zněla podpora bojovníkům na barikádách, zprávy o kapitulaci Německa a vítězství spojenců. Na památku těchto událostí je umístěna před Husovým sborem v Praze na Vinohradech pamětní deska s textem: „V květnové revoluci 1945, kdy budova Čs. rozhlasu byla poškozena, vysílal pražský rozhlas z budovy Husova sboru ve dnech 7. – 9. května zprávy o postupu spojeneckých armád, volání o pomoc bojující Praze.“

V deníku místního faráře Arnošta Šimšíka můžeme číst: „Jsme naplněni čistou radostí, že se Husovu sboru dostalo možnosti této služby. Nevidíme v tom jen náhodu, že pod věží s husitským kalichem, vysoko nad Prahou vztyčeném, v blízkosti pomníčku Mistra Jana Husa, jehož příkaz: „Braň pravdy až do smrti“ český národ věrně plnil, byly koncipovány plamenné výzvy povzbuzení bojovníkům na barikádách, děkování pražským ženám, poctivé informace o událostech a účinné dovolávání se spojenců ve chvíli nejkritičtější.“

 

Autor: Tisková zpráva  Datum: 6. května 2020  Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Butta

 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář