Výstava na plzeňské radnici připomíná osm století šumavského kostela Mouřenec

Plzeň – Osm století historie i současnost šumavského kostela sv. Mořice na Mouřenci u Annína přibližuje nová výstava v mázhauzu plzeňské radnice. Fotografie, kopie dokumentů i trojrozměrné exponáty mapují historii jednoho z nejstarších dochovaných šumavských kostelů, jehož stavba podle odborníků začala v první třetině 13. století. ČTK to dnes řekl autor výstavy Lukáš Milota ze spolku Přátelé Mouřence, který o kostel pečuje a pořádá v něm řadu akcí.

„Mouřenec je v mnoha ohledech unikátní památka. Ukrývá středověké fresky a zvon ze 14. století a jeho součástí je barokní kostnice. Příběh kostela je velmi pestrý a zejména ve 20. století v něm najdeme řadu dramatických událostí, které souvisely s válkami, poválečným odsunem německy mluvícího obyvatelstva, nástupem komunistického režimu a následnou devastací kostela,“ popsal Milota. Díky společnému úsilí Němců a Čechů se podařilo kostel, zchátralý za minulého režimu, zachránit. V posledních letech je podle Miloty opět vyhledávaným cílem poutníků nebo turistů a stalo se z něj duchovně-kulturní centrum na okraji Šumavy. Popularitu románsko-gotickému Mouřenci zajistil i režisér Jiří Strach, který tam před lety natočil část pohádek Anděl Páně a Tři životy.

Na výstavě v Plzni návštěvníci uvidí například kopii prvního zápisu z mouřeneckých matrik, píšťalu ze zničených a rozkradených varhan, 3D model kostela, fotografii z koncertu Hradišťanu nebo z natáčení Strachovy pohádky. Přečíst si mohou také příběhy o navrácené lebce nebo oltářních dvířkách vydražených na aukčním portálu.

„Chtěla bych pozvat na výstavu do Plzně všechny lidi z obou stran hranice. Expozice ukazuje staleté spojení dvou sousedů, a to i přesto, že každý z nich patří k jiné národnosti. Důležité jsou tolerance a přátelství,“ doplnila spoluautorka výstavy Margrit Kaiserová z podpůrného spolku Förderkreis zur Erhaltung von St. Maurenzen, který před lety zaplatil opravu zdevastovaného kostela.

Cílem výstavy není podle MiIoty jen představit Mouřenec veřejnosti a pozvat lidi do kostela, ale také možná doplnit informace a dokumentaci o kostelu. „Chtěli bychom proto vyzvat a požádat všechny, kteří mají doma staré fotografie, videozáznamy z Mouřence nebo mají osobité vzpomínky na toto místo, aby se nám ozvali na e-mail: lukas.milota@centrum.cz a podělili se o své poznatky,“ dodal. Výstava bude v mázhauzu do 25. června.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. června 2021 Foto: Wikipedie – kostel sv. Mořice

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář