Výstava v Praze připomene osudy kněze, který chtěl sbližovat Němce a Čechy

Praha – Ve františkánském klášteře u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze v pátek začala výstava I když mě pravda zničí… Připomene osud německého kněze Richarda Henkese, který zemřel v koncentračním táboře Dachau. V roce 2019 byl vyhlášen za blahoslaveného. Výstava bude v češtině s doprovodným česko-německým multimediálním průvodcem, který nabídne řadu rozšiřujících informací ve formě videí, nahrávek a textových dokumentů, jako jsou dopisy a dobová svědectví.

Na příkladech ze života kněze Henkese se návštěvníci budou moci seznámit s křesťanským odbojem za nacismu. V koncentračním táboře Dachau se staral o české spoluvězně, až se sám nakazil skvrnitým tyfem. Jako německý kněz přitom působil v dnešním Slezsku a už v době před válkou se zasazoval o dobré vztahy mezi Němci a Čechy především ve svém působišti na Hlučínsku.

SOUVISEJÍCÍVýstavbu kaple sv. Jana Pavla II. v Loučce podpoří koncert Legendy legendám

V Dachau se seznámil a spřátelil také s pozdějším pražským arcibiskupem a kardinálem Josefem Beranem. Díky němu si Henkes mohl dál prohlubovat své znalosti češtiny. Věřil, že se po válce vrátí do farností, kde působil, a bude moci posloužit smíření mezi slezským a německým obyvatelstvem, uvedl za pořadatele Tomáš Cyril Havel z Teologické fakulty Jihočeské univerzity.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. května 2023 Foto: Wikipedie – Richard Henkes

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář