Výstavy Tajemství půdy ukáží nálezy z půd českých a moravských synagog

Praha – Tematických výstav v regionech, on-line sbírkového katalogu, webových stránek a prezentace na sociálních sítích se dočká soubor 1650 restaurovaných předmětů, které v uplynulých desetiletích nalezli muzejníci na půdách českých a moravských synagog. Patří mezi ně modlitební řemínky, svitky tóry, amulety či různé věci osobní potřeby včetně bot.

Projekt, který umožní představit předměty přímo v regionech, odkud pocházejí, se jmenuje Tajemství půdy: Nálezy z geníz českých a moravských synagog a Židovské muzeum v Praze na něj získalo grant z takzvaných norských fondů ve výši téměř 17 milionů korun.

SOUVISEJÍCÍŽidovská obec chce před otevřením Velké synagogy po opravě ozdobit tóru

„Geníza je hebrejský termín pro nařízení odkládat předepsaným způsobem opotřebené rituální předměty, které už nemohou sloužit svému rituálnímu účelu,“ řekl ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát. „Zmíněné předměty ale není možné z náboženských důvodů zničit, důvodem nařízení je respekt k božímu jménu, které hebrejské svitky či knihy často obsahují,“ vysvětlila Lenka Uličná z muzea.

Geníza existovala jako vymezený prostor v synagoze. Tam se shromažďovaly, aby byly později pohřbeny na židovském hřbitově. Ty, které nebyly pohřbeny, jsou dnes zdrojem poznání hodnot, chování a života místních komunit. Kolem genízy se ale podle Uličné objevují také předměty, u nichž je vztah k náboženskému nařízení nejasný, to je třeba obuv nebo různé nádoby a náčiní každodenní potřeby.

Židovské muzeum v Praze v 90. letech 20. století provádělo výzkum genizot v objektech, které patří Federaci židovských obcí. Prozkoumali 13 lokalit a získali přes 3000 nálezů, nejstarší z nich byly z 16. století a nejmladší z 19. století. Na projektu se s muzeem podílí také Regionální muzeum v Chrudimi, Západočeské muzeum v Plzni a Norské centrum pro studium holokaustu a menšin v Oslu.

Výstava Tajemství půdy se nejdříve uskuteční v Chrudimi, kde by měla začít v dubnu příštího roku a zaměří se na nálezy z východočeských geníz. Ve druhém čtvrtletí roku 2023 pak výstava v Plzni bude akcentovat nálezy ze západních Čech. Plánuje se také workshop pro odbornou veřejnost a muzejníky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons – Španělská synagoga v Praze

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář