Výtěžek Tříkrálové sbírky je v ostravsko-opavské diecézi opět rekordní

Ostrava – Výtěžek z letošního ročníku Tříkrálové sbírky je v ostravsko-opavské diecézi znovu rekordní. V Moravskoslezském kraji a v části Jesenicka vynesla sbírka přes 25,3 milionu korun. Peníze využijí charity na pomoc lidem v nouzi. ČTK to dnes sdělila mluvčí Diecézní charity ostravsko-opavské Sylva Lejsková.

Do největší sbírkové akce v Česku se v diecézi zapojilo na 10.000 dobrovolníků. Zapečetěno bylo 3618 pokladniček, do kterých dárci přispěli 24,5 milionu korun. Bezhotovostně pak k dnešnímu dni poslali dalších 815.080 korun. Sbírka tak v regionu vynesla 25,348.484 korun. Oproti loňskému roku, kdy se vykoledovalo 24,2 milionu korun, je výnos vyšší zhruba o 1,1 milionu korun. Tradičně velkou odezvu měla sbírka na Hlučínsku, kde se do pokladniček podařilo koledníkům vybrat téměř 3,4 milionu korun.

„Vnímáme, že i přes nelehkou dobu si sbírka za roky své existence našla cestu k srdcím dárců. Stala se tradicí, kdy se během dvou týdnů spojí tisícovky dobrovolníků, koordinátorů a dárců v celé republice, aby společně nastartovali řetěz dobrých skutků. Za to jim patří upřímné poděkování,“ uvedl ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské Lukáš Curylo.

SOUVISEJÍCÍ Tříkrálová sbírka na západě Čech letos vynesla rekordních 7,5 milionu korun

Charity letos v diecézi připravily 55 záměrů, na které chtěly získat podporu z výtěžku sbírky. „Tyto záměry umožní zvyšování kvality zdravotních a sociálních služeb v regionu, ale také rozvoj jednotlivých oblastních charit. S podporou tříkrálových peněz se mohou pustit také do velkých investičních akcí, které by jinak uskutečnily jen stěží,“ uvedla Lejsková.

Například v Českém Těšíně na Karvinsku se dary využijí na spolufinancování rekonstrukce Charitního domu pro seniory, ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku plánují pořízení nového automobilu pro sestry a pečovatelky v terénu a v Bohumíně na Karvinsku vybudují kryté posezení pro seniory charitního domova. Přehled všech záměrů je k dispozici na webových stránkách Diecézní charity ostravsko-opavskénebo na webu Tříkrálové sbírky.

Prostředky budou rozděleny podle předem daného klíče stanoveného pravidly sbírky. Z 65 procent budou vybrané peníze pomáhat v místech, kde byly vykoledovány a podpoří záměry 18 oblastních charit, 15 procent výtěžku umožní uskutečnit projekty Diecézní charity ostravsko-opavské. Deset procent putuje na rozvojové projekty v zahraničí, pět procent využije na své záměry Charita Česká republika a zbylých pět procent tvoří náklady na sbírku.

První ročník sbírky se uskutečnil v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. V celostátním měřítku se koleduje od roku 2001.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. února 2024 Foto: Trikralovasbirka.cz

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář