Výtěžek Tříkrálové sbírky v olomoucké arcidiecézi překonal dosavadní rekord

Olomouc – Výtěžek letošní Tříkrálové sbírky v olomoucké arcidiecézi, kde byla tato tradice založena, již překročil dosavadní rekordní částku. Charitní pracovníci dosud nalezli v kasičkách 39,2 milionu korun, část z nich však ještě stále nerozpečetili, zjistila ČTK na stránkách sbírky. Loni lidé v této sbírce věnovali 38,46 milionu korun. Na území olomoucké arcidiecéze, která zahrnuje Olomoucký, Zlínský a část Pardubického a Jihomoravského kraje, vyrazili koledníci letos s 6108 kasičkami, rozpečetěn byl dosud obsah u 5770 z nich, vyplývá z údajů Charity ČR.

Zástupce Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO) štědrost lidí překvapila. „Jsme velmi vděčni veřejnosti za tuto podporu. Pravdou je, že jsme opatrně přistupovali k očekáváním, neboť nálady ve společnosti vzhledem k ekonomice a sociální situaci jsou opatrné až negativní. Nevěděli jsme proto, jak se to projeví na naší sbírce. Jsme tedy hodně překvapeni a o to ještě desetkrát vděčnější, že nás veřejnost takto podporuje,“ řekl dnes ČTK krajský koordinátor sbírky Marek Navrátil z ACHO.

SOUVISEJÍCÍKončí Tříkrálová sbírka, výtěžek pomůže potřebným

Z charit v olomoucké arcidiecézi byli již tradičně nejštědřejší lidé z oblasti Uherského Hradiště, kde přispěli částkou 3,7 milionu korun, tedy o 200.000 více než loni. Tam jsou již všechny kasičky sečteny. Přes tři miliony korun vložili lidé do kasiček koledníkům také v oblasti Zlín a Valašského Meziříčí. Přes 2,1 milionu korun hlásí i olomoucká charita, kde se kasičky však ještě sčítají. Částkou 1,9 milionu korun přispěli dárci také v oblasti Charity Hranice a Zábřeh, přes dva miliony korun věnovali z oblasti Šternberka a Uherského Brodu. Podle koordinátora by měla být sbírka definitivně sečtena zhruba v polovině příštího týdne.

Výtěžek charita věnuje na přímou sociální pomoc jednotlivcům či rodinám v obtížné životní situaci, ale i na své projekty sociálních a zdravotních služeb, které pomáhají seniorům, lidem s postižením či lidem bez domova. Právě přímá pomoc charity se podle zástupců ACHO zřejmě odráží i na ochotě lidí v této sbírce přispívat. „Veřejnost zřejmě zná naši činnost a má s ní pozitivní zkušenosti, proto se nebojí charitě ve sbírce peníze věnovat,“ doplnil Navrátil.

V celé olomoucké arcidiecézi vyrazilo na začátku ledna do ulic během Tříkrálové sbírky na 20.000 dobrovolníků, s sebou měli o 219 kasiček více než loni. Koledování tří králů s charitními pokladničkami se v ulicích měst a obcí uskutečnilo od 1. do 14. ledna.

První Tříkrálová sbírka se z podnětu tehdy olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera konala již v roce 2000, ale jen na území olomoucké arcidiecéze. Od roku 2001 se rozšířila ve všech diecézích republiky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. ledna 2024 Foto: Trikralovasbirka.cz

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář