Vzácná kopie anglické Bible byla vydražena za víc než milion korun

Vzácná kopie jednoho z prvních Nových zákonů vydávaných v angličtině byla prodána soukromému sběrateli za více než milion korun.

Text z roku 1536 byl překládán z hebrejštiny a řečtiny renomovaným anglickým učencem Williamem Tyndalem, jednou z nejznámějších osobností protestantské reformace, který věřil, že každý by měl mít možnost číst Bibli ve svém vlastním jazyce, uvádí The Christian Post.

Je to teprve čtvrtá kopie prodávaná od 70. let. Dílo bylo prodáno v dražbě neznámému sběrateli 28. listopadu za 37 500 liber, což odpovídá sumě 1 088 009 Kč.

Podle Clive Mossové, vedoucí knižního oddělení Londýně, Tyndalova Bible „formovala gramatiku a slovní zásobu anglického jazyka. Tyndalova Bible byla označena za nejdůležitější knihu v anglickém jazyce,“ říká Mossová, podle Christian Post. „William Tyndale přispěl k přesvědčení, že Bible je historický dokument a měl by být čten historickou vírou.“

Mossová dále vysvětlila, že Tyndale „využil svého lidového překladu“, aby „získal obyčejné lidi pro protestantské hnutí. Proto také má pro Británii nepochybně obrovský národní a historický význam,“ prohlásila Mossová.

David Instone-Brewer, vedoucí výzkumný pracovník společnosti Tyndale House v Cambridge, řekl v říjnu, že se zachovalo jen několik z Tyndalových Biblí, protože kdo ji vlastnil, byl v Británii prohlášen za kacíře. „Tyndale se musel skrývat v Nizozemsku, protože britské úřady nestrpěly neschválenou verzi Bible.“

Tyndale nezískal od londýnského biskupa oprávnění přeložit Bibli z řečtiny do anglického jazyka místo tradiční latiny. Tyndale následně uprchl do Německa, kde v roce 1525 vydal anglický Nový zákon. Tyndaleův Nový zákon byl pašován do Anglie na lodích ukrytý v balících s jiným zbožím.

„Někteří z těch, kteří pomohli pašovat Tyndalovo dílo, byli potrestáni za kacířství a popraveni,“ vysvětluje Muzeum Bible ve Washingtonu. „William Tyndale byl upálen, než mohl dokončit překlad celé Bible, ale jeho přátelé, Miles Coverdale a John Rogers utekli. Pouhý jeden rok po jeho smrti, Coverdale publikoval celou Bibli v anglickém jazyce.“

Kopie knihy, která byla vydražena 28. listopadu, byla vytisknuta v Antverpách ve stejném roce, kdy byl Tyndale zabit.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: Tyndalův Nový zákon z roku 1536 LIB.UMICH.EDU

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář