Vzniká animovaný seriál Labyrint světa a ráj srdce

Praha – V roce 2020 si budeme připomínat výročí 350 let od úmrtí významné moravské osobnosti – Jana Amose Komenského. Při této příležitosti chceme formou animovaného seriálu zpracovat nejznámější literární dílo Jana Amose Komenského – Labyrint světa a ráj srdce. Jde o alegorický příběh poutníka, který se svými průvodci prochází světem (labyrintem) a nahlíží do všech hlavních oborů lidské činnosti a povolání. Nakonec je celým světem zklamán a v zoufalství se obrací do svého srdce, ve kterém se setkává s Bohem. Druhá část knihy – Ráj srdce – popisuje krásné a rozkošné spojení s Bohem, které člověku přináší skutečné vnitřní naplnění a smysl života.

Kniha Labyrint světa a ráj srdce je obecně známá mezi lidmi v České republice stejně jako její autor, který se v soutěži České televize o Největšího Čecha v roce 2005 umístil na čtvrtém místě. Naším záměrem je využít popularitu Komenského a předat jeho nadčasový odkaz sérií krátkých animovaných filmů. Ty se budou šířit prostřednictvím televizního vysílání i na sociálních sítích v on-line prostředí. Komenský pracuje s příběhem plným překvapivých zvratů a dialogů, nadějí a následných zklamání, a to odpovídá realitě, kterou vesměs všichni lidé ve svých životech sami zažívají. Proto je tento příběh stále aktuální, jeho poselství přesahuje dobu svého vzniku a je dnes stejně živé, jako před čtyřmi stoletími. O nadčasovosti knihy mimo jiné svědčí i 123 vydání tohoto díla v průběhu několika staletí.

Komenský vede čtenáře k niternému vztahu s Bohem. Ukazuje, že ve světě člověk nemůže najít skutečné naplnění a radost. Opravdový život začíná v srdci, nikoli ve vnějších věcech, filosofiích či náboženských úkonech. V srdci se člověk může spojit s Bohem a najít opravdový a trvalý pokoj bez ohledu na životní okolnosti, které ho obklopují. Tím se Komenského dílo stává dobrou zprávou, evangeliem o Boží lásce a odpuštění skrze Ježíše Krista.

Animovaný seriál Labyrint světa a ráj srdce tvoří spolek České studny v koprodukci s firmou FILM21. Jedná se o 26 pětiminutových dílů tragikomické alegorie s aktuálním přesahem do reálného světa dnešních lidí. Dokončení je plánované na podzim roku 2020, kdy bude odvysílán v TV. Scénáře zpracoval Adam Parma na podkladě Komenského knihy. Dialogy namluvili známí herci Jiří Lábus a Oldřich Kaiser, ilustrace kreslí Daniel Jurčo.

 

Autor: David Loula  Datum: 31. října 2019  Foto: screenshot YouTube

Tags: ,

1 Komentář

  1. Labyrint světa a ráj srdce je super dílo. Komenský byl velice vzdělaný člověk, který znal písmo. Proto i odhalil jaké zlo dříme v katolické církví a napsal skvělé pojednání – Retuňk proti Antikristu a svodum jeho .

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář