Vznikla aliance států včetně ČR, která chce usilovat o náboženskou svobodu

WASHINGTON – Spojené státy se připojily k nové Mezinárodní alianci pro náboženskou svobodu, která si klade za cíl zabránit náboženskému pronásledování. Tvoří ji 26 účastnických zemí, k nimž patří také Česká republika a Slovensko.

„Společně říkáme, že svoboda náboženského vyznání nebo přesvědčení není jen ideálem západu, ale že je skutečným základem společnosti,“ řekl podle RNA ministr zahraničí USA Mike Pompeo.

První schůzka aliance se konala v předvečer Národní modlitební snídaně ve Washigtonu. Té se jednou ročně zúčastňují diplomaté a náboženští představitelé.

Polsko, které je také členem aliance, oznámilo ve společném prohlášení s ministerstvem zahraničních věcí USA, že příští setkání na podporu náboženské svobody se bude konat ve dnech 14. – 16. července ve Varšavě.

„V návaznosti na úspěchy konferencí za náboženskou svobodu uspořádaných v roce 2018 a 2019 Spojenými státy plánujeme v roce 2020 společně sdílet různé přístupy, debatovat o různých perspektivách v duchu vzájemné spolupráce a řešit případy ohrožení náboženské svobody, “ píše se ve společném prohlášení.

Obě země uvedly, že účastníci varšavské schůzky se budou zabývat „podporou inkluzivního dialogu s cílem mobilizovat opatření a zvýšit povědomí o rozsahu náboženského pronásledování po celém světě“.

Kromě Polska a Spojených států jsou dalšími zakládajícími zeměmi Mezinárodní aliance pro náboženskou svobodu: Albánie, Rakousko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Bulharsko, Kolumbie, Chorvatsko, Česká republika, Estonsko, Gambie, Gruzie, Řecko, Maďarsko, Izrael, Kosovo, Lotyšsko, Litva, Malta, Nizozemsko, Senegal, Slovensko, Slovinsko, Togo, Ukrajina a Velká Británie.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 25. února 2020  Foto: Wikimedia Commons – Mike Pompeo

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář