WEA obhajovala v OSN práva nenarozených dětí a svobodu svědomí

„Náboženská svoboda musí zahrnovat uznání práva na ochranu života a na obhajobu proti jeho ukončení, a to slovy i skutky,“ uvedla Světová evangelikální aliance v Radě OSN pro lidská práva.

Světová evangelická aliance (WEA) přečetla své prohlášení během setkání Rady OSN pro lidská práva, v níž vyzývá všechny státy, aby „uznaly zákonné právo na výhradu svědomí pro zdravotnické pracovníky spojené s výkonem nebo účastí na potratech“.

Toto prohlášení bylo reakcí na zprávu zvláštního zpravodaje OSN pro svobodu náboženského vyznání.

„Světová evangelická aliance jménem 21 organizací bere na vědomí zprávu zvláštního zpravodaje a plně podporuje jeho názor, že násilí a diskriminace ve jménu náboženství nejsou nikdy odůvodněné a neměly by být schvalovány,“ píše se podle Evangelical Focus v úvodu prohlášení.

WEA však vyjádřila „znepokojení nad návrhem zprávy, že věřící se dopouštějí nevhodného chování podporováním zákonů a právních předpisů, které omezují potraty“.

„Věříme, že plné uznání náboženské svobody, jakož i několika dalších základních lidských práv, musí zahrnovat uznání práva na ochranu života v děloze a obhajování před jeho ukončením jak slovem, tak i skutkem,“ dodala WEA.

Organizace reprezentující kolem 600 milionů evangelikálů dále uvedla: „Jsme také hluboce znepokojeni návrhem zprávy, že mezinárodní právo může mít určitou roli při definování doktrinálních pozic náboženských skupin,“ uzavírá prohlášení.

Biskup Efraim Tendero, generální tajemník WEA, „považuje za nešťastné, že jsme se museli zaměřit od obhajování pronásledování, diskriminace nebo násilí k boji proti pokusům posunout hranice mezinárodního práva v oblasti lidských práv s cílem omezit svobodu svědomí a svobodu praktikovat naši víru“.

WEA spolu se Švédskou evangelikální aliancí (SEA) v loňském roce obhajovala švédskou porodní asistentku, které bylo zakázáno pokračovat v jejím zaměstnání, protože odmítla provádět potraty, uvádí Evangelical Focus.

WEA a SEA požádaly švédskou vládu, aby „respektovala svobodu svědomí zdravotnického personálu“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 17. března 2020  Foto: WEA – biskup Tendero

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář