Webové stránky Vatikánu někdo odpoledne vyřadil z provozu

Vatikán – Webové stránky Vatikánu někdo ve středu odpoledne vyřadil z provozu. Podle mluvčího Mattea Bruniho stránky zaznamenaly neobvyklé pokusy o přístup a vatikánští experti situaci prověřují, uvedla agentura AP, podle které jde pravděpodobně o útok hackerů. Část oficiálních stránek byla dnes po 19:00 SEČ opět v provozu.

Podle prohlášení Vatikánu zaznamenaly webové stránky církevního státu dnes odpoledne „anomální pokusy o přístup“. Odpoledne byly mimo provoz všechny vatikánské stránky, od zpravodajského portálu Vatican News až po weby vatikánských muzeí či úřadů. Kolem 19:00 SEČ byl portál Vatican News znovu online, některé další stránky, například centrální portál Vatican.va, byly mimo provoz.

Bruni příčiny výpadku blíže nekomentoval. Výpadek kvůli možnému hackerskému útoku se ale stal po úterních prohlášeních papeže Františka, který otevřeně odsoudil Rusko jako agresora. Obvykle hlava katolické církve jen obecně odsuzuje válku na Ukrajině. „Samozřejmě, okupantem je ruský stát. To je velmi jasné. Někdy se snažím to neupřesnit, abych neurážel, a spíše odsuzuji v obecné rovině, je však dobře známé, koho odsuzuji,“ vysvětlil svůj postoj papež v rozhovoru, který tento týden zveřejnil jezuitský portál America Magazine.

Výpadky a hackerské útoky zaznamenaly v poslední době mimo jiné instituce, které se kriticky vyjádřily na adresu Ruska. Minulý týden čelil hackerskému útoku Evropský parlament poté, co schválil usnesení označující Rusko za stát podporující terorismus.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář