Welby vyjádřil smutek nad pomalým úsilím v snahách o jednotu křesťanů. Papeže označil za „otce církve na Západě“  

V ekumenických diskusích na Lambethské konferenci v anglickém Canterbury řekl arcibiskup Justin Welby, že většina anglikánů uznává papeže jako „otce církve na Západě“.

Welby uvedl, že „není hrdý“ na úroveň pokroku, kterého bylo v posledních letech dosaženo při prosazování jednoty křesťanů. Tuto stagnaci částečně přičítá tomu, co označil za „návyky po oddělování“, které byly pěstovány v posledních 500 letech.

SOUVISEJÍCÍWelby přednesl kázání rozdělenému anglikánskému společenství. Vyzdvihl pokojnou a konstruktivní atmosféru 

Přesto se podle Catholic News Agency domnívá, že většina členů anglikánské církve uznává papeže jako „otce církve na Západě“.

Vatikánský prefekt pro jednotu křesťanů kardinál Kurt Koch v projevu na konferenci zdůraznil naléhavost ekumenického dialogu. Koch označil současný stav rozdělení za „mimořádnou situaci“ v církvi.

Katolický arcibiskup z Birminghamu Bernard Longley v rozhovoru pro Tablet poznamenal, že konference může upevnit jednotu anglikánského společenství.

Longley poukázal na to, že cesta k širší jednotě křesťanů a dialogu mezi anglikánským společenstvím a katolickou církví by byla ztížena, pokud by se první z nich rozdělila.

Lambethská konference se konala od 26. července do 8. srpna. Do Canterbury se sjelo více než 600 biskupů zastupujících křesťanská společenství z Anglikánského společenství, aby se zúčastnili programu přednášek a diskusí na různá témata. 

Welbyho komentáře k ekumenismu navazují na jeho výzvu k hlasování o zákazu manželství osob stejného pohlaví, kterou přednesl na začátku konference. Welby však na březnové tiskové konferenci uvedl, že debaty o lidské sexualitě by neměly letošní Lambethské konferenci dominovat. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Justin Welby

Tags: ,,,

3 Komentáře

  1. Aby se vše pohnulo, tak se stačí obrátit.
    Přestat obviňovat ty druhé svojí teologickou pravdou a budovat vztahy.
    Teologie je zajímavá, ale Ježíš učil spíš vztahy.

    Odpověď
  2. Tak přesně pod tímto článkem bych si rád přečetl jednoznačnou reakci Dana Drápala a Davida Nováka. Je nebo není pro ně přijatelná církev v čele s papežem?

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář