WorldReligionNews: Paradox agresivního sekularismu

Santa Monica – Michael Wakelin z WorldReligionNews.com zkoumá obtížné téma interakce mezi církví a státem, světským a církevním životem – v moderním světě a z historického pohledu.

Autor se ptá, zda odluka církve od státu, která byla původně zamýšlena jako přiměřená odpověď na klerikalismus i politický diktát v náboženské sféře, „stála za to“, pokud výsledná nejednoznačnost „přinutila náboženské organizace postavit se proti svým vlastním dogmatům, nebo je podnítila spolupracovat s násilnými ateistickými režimy a dokonce i zahraničními speciálními službami“.

Reklama

 

Jako příklad autor uvádí historii účasti nebo dokonce kolaborace ekumenického patriarchátu s mladým sovětským režimem ve 20. letech s hrozivými důsledky pro důstojnost a duchovní zdraví ortodoxní církve obecně.

Autor poznamenává, že historické příklady a pečlivé posouzení moderního stavu náboženských záležitostí potvrzují naléhavou „potřebu dialogu mezi světskými a církevními úřady“. „Odluka církve od státu by měla proběhnout především v myslích úředníků a duchovních. To naopak vyžaduje, aby samotná myšlenka na církevní záležitosti byla viditelně zastoupena v našich veřejných projevech, a avy z nich nebyla vyloučena,“ uzavírá autor tento článek.

 

Zdroj: World Religion News Foto: Wikimedia Commons

 

Kategorie: Církev

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář